BRATISLAVA – Fond národného majetku (FNM) a Slovenský plynárenský priemysel (SPP) vyjadrili ochotu spolupracovať pri predaji svojich akcionárskych podielov v Slovnafte. Oba subjekty spolu vlastnia 12,5 percenta základného imania Slovnaftu. Práve veľkosť balíka by pri súčasných podmienkach na slovenskom kapitálovom trhu mohla byť prekážkou úspešného predaja.
Generálny riaditeľ SPP Pavol Kinčeš pre agentúru SITA povedal, že je z pohľadu SPP atraktívne spojiť sily pri predaji svojho 4,5-percentného podielu s FNM. Ten bude predávať necelých 8 percent akcií Slovnaftu. Do úvah o spoločnom postupe spadá aj Reštitučný investičný fond s jednopercentným balíkom akcií Slovnaftu.
Hypotetická trhová cena balíka, ktorý by pozostával z 13,5 percenta akcií, by podľa aktuálneho kurzu na burze (507 Sk) predstavovala približne 1,4 miliardy korún. Problémom pri naplnení ambiciózneho plánu predať akcie na slovenskej burze by mohol byť nezáujem investorov. „Neviem si predstaviť, že by niekto na slovenskej burze bol ochotný kúpiť taký balík akcií,“ povedal SME maklér Tatra banky Roman Guderna. Z množiny potenciálnych kupcov makléri úplne vylučujú domáce subjekty. Aj záujem zahraničia však bude pravdepodobne minimálny.
Na vyspelých trhoch býva ponuka väčšieho balíka spravidla spojená s vyššou cenou, než je súčet trhovej hodnoty predávaných akcií. V prípade Slovnaftu však môže investorov odradiť jasná perspektíva majetkových pomerov – do dvoch rokov by sa majoritným akcionárom mala stať spoločnosť MOL. Magnetom investorov zrejme nie je ani dividendová politika Slovnaftu. Niekoľko rokov za sebou jeho akcionári nedostali formou dividend ani korunu.
Alternatívou predaja celého balíka akcií je predaj po častiach. „Chceme to predať ako jeden balík. Všetky parametre predaja však ešte budú predmetom rokovaní,“ povedala SME hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová. Otázkou je zatiaľ aj cena predávaných akcií. „V decembrovej výmene akcií za dlhopisy ukázali nereálnosť svojich kalkulácií,“ komentoval Guderna taktiku fondu na sklonku minulého roku. Ak by fond naďalej uplatňoval filozofiu predaja za cenu vysoko nad trhovou hodnotou, mohol by sa jeho zámer skončiť podobným fiaskom ako úsilie umoriť časť dlhopisov za akcie.
JURAJ JAVORSKÝ