BRATISLAVA 14. augusta (SITA) - Britský denník Guardian sa zo širšieho ekologického hľadiska zameriava na záplavy, ktoré postihli strednú Európu. Podľa neho sú záplavy podobne ako veľké suchá, zosuvy pôdy a roztápanie ľadovej pokrývky v polárnych oblastia
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ch dôsledkom zmenených klimatických podmienok. Oxid uhličitý, ktorý vzniká pri spaľovaní fosílnych palív spôsobuje otepľovanie našej planéty.
V roku 1992 boli v Rio de Janiero podpísané dohody, ktoré mali problém riešiť. Vo väčšine bodov však záväzky splnené neboli. Tropické pralesy a korálové útesy stále miznú. Emisie oxidu uhličitého sa celosvetovo zvýšili o 10%, napriek dohode z Kjóto, podľa ktorej sa mali do roku 2012 znížiť o 5%. Veľkú časť viny za to nesie administratíva amerického prezidenta Georgea Busha, ktorá sa rozhodla spochybňovať vedecké závery a Kjótsky protokol nepodpísala, pokračuje Guardian.
V chudobných krajinách nemôže po priemyselnom rozvoji a urbanizácii nasledovať spotreba energie v takom rozsahu ako je to v bohatých štátoch. Nutné sú iné modely rozvoja. Dobrým začiatkom by bolo prijatie rovnakého cieľa, aký si stanovila Európska únia a to dosiahnuť do roku 2010, aby 10% energie pochádzalo z obnoviteľných zdrojov. Tomu by pomohlo, ak by krajiny ako Británia, ktoré poskytujú každoročne miliardy libier na fosílne a jadrové projekty v rozvojových krajinách, presmerovali tieto financie na podporu obnoviteľných zdrojov, dodáva denník Guardian.