Díleri, ktorí ešte ráno mohli prísť do práce, boli svedkami oslabenia českej koruny o 40 halierov na 31,45 koruny za euro. Neskôr sa pokles kurzu zastavil a mierne skorigoval. Teraz je však podľa dílerov ťažké určiť, či išlo o špekuláciu, alebo skutočný strach z povodní, a tie možno budú ďalším impulzom na oslabovanie meny.
Obchodovanie s českou korunou poznačila evakuácia sídel niektorých bánk, dílingy Českej sporiteľne a ČSOB prestali fungovať a sťahovali sa do náhradných priestorov.
V obmedzenom režime začala pracovať aj pražská burza cenných papierov. Neskôr obchody úplne zastavila. „Z bezpečnostných dôvodov opúšťame aj záložné pracovisko,“ povedala pracovníčka burzy. Na trh nevstúpili napríklad dvaja najväčší obchodníci s akciami CA IB Securities a Wood&Company. Jedným z obchodníkov, ktorý stačil spraviť niekoľko kontraktov, bol FIO. Aj tu ale zvažovali ďalší postup a pre minimálny záujem investorov počítali s rýchlym uzavretím obchodovania. V nasledujúcich dňoch makléri očakávajú pokles cien akcií. „Zahraniční investori sa o situáciu zaujímali, najmä o stav bánk a poisťovní,“ povedala Andrea Ferancová z Wood&Company. „Som tu posledná a tiež odchádzam,“ dodala.
Problémy bánk s vodou a zaplavenými priestormi pocítili aj bežní ľudia. Bankomaty Českej sporiteľne sú v záplavovej zóne a jej predstavitelia upozornili, že čakajú výpadok bankomatov aj platieb v obchodoch. V dôsledku povodní musela Česká sporiteľňa evakuovať aj svoje počítačové centrum. (čtk, jj)