
Americký prezident George W. Bush (vľavo) priateľsky objíma riaditeľa Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Georgea Teneta. FOTO – TASR/AP
Americká špionážna služba CIA verbuje nových agentov. A robí to vo veľkom. Od 11. septembra minulého roku sa prihlásilo až stotisíc mladých mužov a žien. V porovnaní s rokom pred teroristickými útokmi na New York a Washington sa počet záujemcov zvýšil o plných šesťdesiattisíc. Budúci špióni tak odpovedali na výzvu riaditeľa CIA Georgea Tenneta, ktorý tesne po tragických udalostiach požiadal o sedemdesiatpercentné zvýšenie počtu špiónov. Aj keď z prihlásených stotisíc tvrdým sitom množstvo záujemcov neprejde, očakáva sa, že sa budú hlásiť ďalší. Bob Rebelo, riaditeľ náborového odboru CIA, vraví: „Pokúšame sa vhodným spôsobom osloviť najmä Američanov arabského pôvodu.“
Najväčšou hrozbou pre Ameriku naďalej zostávajú teroristi z al-Káidy, ktorých pripravil na útoky proti Amerike Usáma bin Ládin. Američania preto potrebujú preniknúť do tohto tajomného a nebezpečného sveta. Všetky americké špionážne služby totiž pri možnej identifikácii teroristov a prípadného odvrátenia útokov na Ameriku, zlyhali.
Šéfovia tajných služieb sa až príliš spoliehali na technologický náskok Ameriky a informácie zbierali väčšinou pomocou techniky. Podcenila sa klasická metóda: prítomnosť bežného špióna na ulici, v kaviarni. Teraz sa všetko vracia ku klasike.
Usámovi teroristi totiž obišli komplikovanú spleť supermodernej techniky jednoduchým nápadom, akým bol únos civilných lietadiel. Teraz CIA urýchlene potrebuje postaviť na nohy novú armádu klasických špiónov, ktorí budú fungovať v normálnom teréne. Pôjde najmä o preniknutie do islamskej komunity. Nielen v Amerike, kde žije oficiálne šesť miliónov Arabov a ľudí vyznávajúcich islam, ale aj do islamských krajín.
Od nových uchádzačov, ktorí sa budú pripravovať na zmenené pomery, sa vyžadujú najmä tri prvotné veci: lojalita k Amerike, „arabský“ výzor a znalosť takých jazykov akými sú arabčina, perzština, dari či paštunčina.
CIA okrem iného zradila aj slabá jazyková výbava jej agentov. Už pred útokom teroristov zachytila agentúra podozrivé telefonické rozhovory v arabčine, kým však zohnala dobrých tlmočníkov, uplynulo niekoľko kritických dní.
Bežní Američania sa učia cudzie jazyky iba s veľkou námahou. Vedia, že s angličtinou sa možno dohovoriť všade a bez väčších problémov. Naučiť sa ale po arabsky tak, aby mohol rodený Američan operovať bez ťažkostí a podozrenia v teréne, je úloha na niekoľko rokov. CIA preto verbuje najmä ľudí z islamského prostredia. Teda takých, ktorí od narodenia rozprávajú napríklad po anglicky a arabsky. Najväčší záujem je o rodiny Arabov žijúcich v Amerike alebo o rodiny zmiešané. Ale ani to ešte nezaručuje, že sa takémuto agentovi podarí preniknúť do teroristickej siete al-Káida. Tam sa vyžaduje fanatická oddanosť militantnej forme islamu, akou je napríklad džihád. A to sa v žiadnom špiónskom kurze nedá naučiť.
MICHAL HAVRAN