
Takto vítali Poliaci pápeža pri jeho poslednej návšteve vlasti v roku 1999. FOTO - TASR/AP
Vari pri každej návšteve pápeža Jána Pavla II. otvoria Poliaci svoju náruč. Hlava katolíckej cirkvi je pre Poľsko duchovným vodcom, symbolom slobody a najväčším žijúcim vlastencom. V piatok pápež, vlastným menom Karol Wojtyla, opäť zavíta do vlasti. Mnohí novinári špekulovali, že by mohlo ísť o jeho poslednú návštevu. V Poľsku sa ale iba málokto stotožňuje s názorom, že 82-ročný pápež pricestuje do svojej vlasti na „rozlúčku“.
Iba máloktorý Poliak si vie svet predstaviť bez muža, ktorý stelesňoval odpor k sovietskej nadvláde a ktorý inšpiroval vznik Solidarity - slobodného odborárskeho hnutia.
Podľa organizátorov sa na stretnutie s pápežom chystá takmer štyri a pol milióna Poliakov. Ide teda o viac ako desať percent obyvateľstva. Prídu do juhopoľského Krakova, kde Karol Wojtyla slúžil ako arcibiskup predtým, ako ho v roku 1978 zvolili za pápeža.
Na nedeľňajšiu omšu v krakovskej Blonii sa chystá rekordných dva a pol milióna veriacich. Všetci pritom dúfajú, že chorobami oslabený pápež nezmení program tak, ako sa to stalo pred troma rokmi.
Pri svojej prvej pápežskej návšteve Poľska v roku 1979 Ján Pavol II. svojich rodákov vyzval, aby „vyslali dopredu svojho ducha a obnovili tvárnosť zeme“. Inšpirovalo to celú generáciu, ktorá odporovala komunistickej vláde. O necelých desať rokov komunisti padli.
Pápež tieto slová vyriekol v čase, keď sa mnohí dnešní pútnici ešte ani nenarodili. Pre mladých je Karol Wojtyla stále živou ikonou. Idoly ako Lech Walesa, líder Solidarity a prvý slobodne zvolený prezident, upadli do zabudnutia.
V Poľsku sa medzi veriacimi o pápežovej fyzickej slabosti nedebatuje. „To, že je starý, nevadí. Duchom je stále mladý,“ hovorí Agata Meilutová, 20-ročná študentka.
Poľské médiá sa ale otázke pápežovho zdravia venovali. Napríklad v týždenníku Newsweek Polska, kde na prvej strane uverejnili titulok „Svet po pápežovi“. „Celý svet si kladie túto otázku. Ak by sme ju nezodpovedali, podviedli by sme našich čitateľov,“ uvádza redaktor magazínu Tomasz Wroblewski.
No v krajine s ekonomickými problémami, častými štrajkami či nespokojnými poľnohospodármi sa iba málokomu chce špekulovať o nižšej medzinárodnej prestíži Poľska po pápežovom odchode. „Je to otázka identifikovania pápeža ako Poliaka, ktorého uznáva celý svet,“ tvrdí Jacek Kucharczyk, sociológ z renomovaného Inštitútu pre verejné otázky vo Varšave. Ako dodáva, v Poľsku stále prevláda podvedomá potreba vonkajšieho uznania, zvlášť v čase, keď panuje „blbá“ nálada.
Podľa prieskumov verejnej mienky, ktorý uskutočnilo Centrum pre výskum verejnej mienky, až 86 percent Poliakov vníma pápežovu návštevu ako dôležitú pre život. To však podľa expertov neznamená, že sa zhodujú s pápežovým striktným odmietaním antikoncepcie, rozvodov či potratov. Tento fakt potvrdzuje i iný prieskum, podľa ktorého až 56 percent Poliakov vníma úlohu cirkvi v štáte ako príliš veľkú a 46 percent si myslí, že štát by nemal cirkevné dogmy rešpektovať.
(reuters, taa)