
Príslušník skupiny Palestínsky ozbrojený boj, ktorá je blízka hnutiu palestínskeho vodcu Jásira Arafata Fatah, sleduje islamských ozbrojencov v palestínskom utečeneckom tábore Ein el-Hilweh v blízkosti libanonského Sidónu. Pri ozbrojených zrážkach medzi znepriatelenými palestínskymi skupinami zahynuli dvaja ľudia a 7 ďalších utrpelo zranenie. FOTO - TASR/AP
Pondelkové nočné stretnutie palestínskych frakcií v Gaze sa skončilo presne naopak, ako ohlasovali jeho zvolávatelia z Arafatovho hnutia Fatah. Výsledkom malo byť vyhlásenie o ukončení teroristických útokov v Izraeli a ich obmedzenie len na Západný breh a pásmo Gazy. Výmenou za to sa mal Izrael stiahnuť z území, ktoré sú pod kontrolu palestínskej samosprávy a ukončiť operácie zamerané na likvidáciu palestínskych aktivistov, teda ľudí, ktorí sú na izraelských zoznamoch hľadaných teroristov.
Iniciatíva Fatahu a palestínskej samosprávy stroskotala na odpore militantných palestínskych skupín, hlavne Hamasu. Treba však povedať, že ani samotná ozbrojená zložka Fatahu Brigády mučeníkov al-Aksá sa nechystá, napriek stanoviskám svojich politických vodcov, ukončiť násilie na izraelskom území. Podobné stanovisko zastáva aj Islamský džihád.
Debata o ukončení násilia ukázala rozpory medzi vedením Hamasu v pásme Gazy a predstaviteľmi organizácie v Jordánsku, Sýrii a Iráne. Podľa palestínskych zdrojov sú vodcovia v Gaze pragmatickejší a prístupnejší dohode. Peniaze a rozhodovacie právomoci však majú tí, čo sedia v Damasku alebo Teheráne, a tí zastávajú tvrdú líniu.
Ak by aj zahraničné vedenie Hamasu schválilo zastavenie násilia, nikto nevie zaručiť, ako by sa správali ozbrojené skupiny na Západnom brehu. Jeden z popredných predstaviteľov Hamasu Izmail Hanja povedal: „Hamas nikdy nedal záruky Arabom, Palestínčanom alebo medzinárodnému spoločenstvu, že zastaví odpor vo všetkých jeho formách, pretože naša krajina je stále okupovaná,“ a dodal, že neverí, že Hamas niekedy podpíše dokument, ktorý by bol v rozpore s jeho stratégiou.
Fatah v návrhu vyhlásenia, ktoré mali na stretnutí všetci zúčastnení podporiť, označil za palestínsky národný cieľ vytvorenie štátu na územiach okupovaných Izraelom od roku 1967. To je však pre Hamas neprijateľná formulácia. Hovorí Hanija: „Hamas podporuje založenie palestínskeho štátu na celom území Palestíny bez toho, aby sme sa vzdali zvyšku, a bez toho, aby sme uznali štát sionistického pôvodu.“ To znamená, že Hamas chce získať celé historické územie Palestíny, teda aj územie súčasného štátu Izrael.
Fatah navrhoval aj vytvorenie zjednoteného národného vedenia, ktorého členmi by boli predstavitelia všetkých palestínskych skupín, teda aj zástupcovia militantov. Tento orgán, ktorého kompetencie sú zatiaľ veľmi nejasné, by sa mal podieľať na reformách a konzultovať s Arafatom kroky pred voľbami, vypísanými na január budúceho roka. Predstavitelia Hamasu sa zatiaľ nerozhodli, či sa stanú jeho členmi.
Úsilie zapojiť Hamas do kolektívneho palestínskeho vedenia súvisí podľa analytikov so snahou Jásira Artafata dostať militantov aspoň pod formálnu kontrolu. Izrael je však k možnosti, že takýto krok bude viesť k zastaveniu násilia na jeho civilistoch, skeptický. „Hamas je teroristická organizácia, ktorej cieľom je zničenie Izraela, a doteraz všetky rokovania medzi Hamasom a palestínskou samosprávou neviedli nikam,“ komentoval dianie v palestínskom tábore hovorca ministerstva zahraničných vecí Mark Sofer.
Autor: JANA MIKUŠOVÁ, Haifa pre SME