ejšie žartovať o „čistej“ vláde a debata o zjednocovaní Európy sa môže zvrtnúť v prospech euroskeptikov.
Britskí voliči sú z politikov veľmi sklamaní. Po rokoch slabej vlády konzervatívcov prišiel Tony Blair so sľubom, že jeho vláda bude belostnejšia ako biela.
Oprávnené podozrenie, že Mandelson sa pokúsil využiť svoj vplyv a vybavil britský pas pre bohatého indického biznismena, ktorý mu dal milión libier na jeho projekt – Miléniový dóm, labouristov veľmi pohoršilo. Najnovšie prieskumy verejnej mienky hneď odhalili najväčší Blairov problém v najbližších voľbách – nie je schopný presvedčiť nových voličov. Odhalenie Mandelsonovej viny zrejme zvýši apatiu a kritiku aj medzi Blairovými vlastnými priaznivcami. Voľby sa blížia, zrejme budú už o štyri mesiace. Blair v Mandelsonovi stratil kľúčového predvolebného stratéga. Mandelson a jeho rival – minister financií Gordon Brown sú otcami suverénneho víťazstva labouristov v roku 1997. Blair dúfal, že to v roku 2001 zopakujú.
V očiach konzervatívcov bol Mandelson akýmsi „poškodeným výrobkom“. Bývalý minister pre Severné Írsko preto počas kampane asi zostane mimo svetla reflektorov. Stačilo by, keby dostal najzapadnutejší post vo vedení Laouristickej strany, a spustilo by to vlnu kritiky v dôležitých momentoch pred voľbami.
Mandelsonova demisia poškodzuje aj samotného Blaira. Líder konzervatívcov William Hague využil odstúpenie ministra na obvinenie premiéra z „monumentálnej chyby“ (Blair ho v roku 1999 povolal do vlády, keď len deväť mesiacov predtým opustil vládu po odhalení svojich „zvláštnych“ pôžičiek.) Hague odkázal premiérovi, že tým len dokazuje „aroganciu, s akou sa drží moci“.
Rezignácia zásadne mení aj rozloženie síl v kabinete. Odchod Mandelsona posilňuje pozíciu skeptikov vo vláde, najmä ministra financií Browna. Nový minister John Reid v zmysle Blairových zámerov už takou posilou nebude.
A nadovšetko stratil Blair oddaného spojenca, ktorý podporoval a bránil svojho šéfa. Blairovi bude chýbať.
PRE SME – TIM HAUGHTON, Londýn