BRUSEL, HAVANA, PRAHA – Európska únia robí všetko pre prepustenie Ivana Pilipa a Jana Bubeníka zadržiavaných na Kube. V odpovedi na list českého prezidenta Václava Havla to včera napísal predseda Európskej komisie Romano Prodi.
Prodi v liste vysvetlil, že EÚ sa o prípade výslovne zmienila v demarši kubánskej vláde 17. januára, a to v rámci širšieho znepokojivého hodnotenia situácie v oblasti ľudských práv na Kube. Neskôr podala prostredníctvom Švédska, momentálne predsedajúceho EÚ, demarš, v ktorom vyjadrila znepokojenie nad zadržiavaním dvoch Čechov a upozornila, že v ich prípade treba rešpektovať ustanovenia Viedenskej konvencie.
České ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ márne čaká na právnu analýzu situácie zadržaných Čechov. Informoval o tom kubánsky chargé d‘affaires v Prahe David Paulovich s tým, že oficiálnym dokumentom bola informácia, ktorú ministerstvu sprostredkoval komunista Miroslav Ransdorf. „Niekedy sa poukazuje na to, že kubánsky postup nie je štandardný. Ja hovorím, že nie je štandardné, aby dvaja občania jednej krajiny porušovali zákony inej krajiny,“ vysvetlil o spôsobe doručenia dokumentu Paulovich.
Spomínané stanovisko interpretované Ransdorfom považuje floridský denník El Nuevo Herald za signál Havany v prípade možného riešenie diplomatickej krízy. „Havana je ochotná prijať istý stupeň kompromisu v prípade, ak Praha prizná chybu oboch Čechov, ktorú predstavuje stretnutie s kubánskymi disidentmi,“ píše El Nuevo Herald.
České ministerstvo však v stredu čakalo na oficiálne stanovisko Havany. Namietalo, že dokument kubánskej strany, ktorý sprostredkovali komunisti, nebol adresovaný ministerstvu zahraničných vecí, a preto odmietlo na takto doručený text reagovať. Podľa Paulovicha však Kuba žiadne oficiálne stanovisko nevydá a je na českej strane, aby sa vyjadrila.
Včera drvivou väčšinou hlasov český parlament konštatoval, že považuje zadržiavanie poslanca Ivana Pilipa a Jana Bubeníka na Kube za neoprávnené. Požaduje preto ich okamžité prepustenie a návrat do Českej republiky. V ďalšom uznesení sa obrátil na parlamenty demokratických štátov so žiadosťou o pomoc.
(čtk, taa)