
Majiteľka jedného z rodinných domov ukazuje prasklinu na stene.
stotisíc korún.
Ladislav Varga počíta na svojom dome niekoľko prasklín. „Táto tu pred rokom nebola,“ ukazuje na kľukatú čiaru, ktorú vidieť aj z ulice. „Garáž sa nám oddeľuje od domu. Steny kuchyne sú čoraz vráskavejšie,“ povedal majiteľ domu a na dôvažok chytil do ruky kus betónu zo schodu, ktorý po otrasoch odpadol.
Ulica voľakedy slúžila pre obyvateľov rodinných domov a bolo v nej úplné ticho. V posledných rokoch k domom pribudli prevádzky súkromných podnikateľov. Chodia po nej mechanizmy vodárov a poľnohospodárov. Cesta má zjavné nerovnosti a ryhy po rekonštrukcii plynovodu. Keď prejde auto, nie je počuť vlastné slovo. „V našom sekretári vtedy poháre tancujú. Keď položíme ruku na radiátor, trasie sa. Prirodzene sa bojíme, že sa dom zrúti. Ako dôchodcovia nemáme na jeho opravu,“ zdôraznil Varga.
„Nemôžeme na stenu pribiť ani klinec, pretože sa zosýpa omietka. Niekoľkokrát sme prasknuté steny zvonka i zvnútra opravili, no o rok vyzerali tak ako predtým,“ hovorí Anna Šimanková a vyratúva škody: prasknutú stenu v spálni, v kuchyni i z vonku na dome.
Poslanec za Staré mesto Juraj Brestovský už štyri razy predkladal na rokovanie mestského zastupiteľstva návrh na rekonštrukciu Vodnej cesty, ktorá je podľa odborného posudku havarijná. Zaznel aj názor, že si majitelia domov budú od mesta uplatňovať náhradu za škodu na majetku. Po iniciatíve desiatich poslancov zastupiteľstvo napokon zaradilo obnovu cesty do plánu rekonštrukcií ešte v tomto roku. Vyčlenilo na to sumu deväť miliónov korún, ktorú presunulo z iných investičných akcií a z Fondu rozvoja bývania. Mesto už oslovuje firmy na realizáciu prác.
Jeho pracovníci nevylučujú, že sa s obnovou začne ešte v tomto roku.
JANA BEŇOVÁ
FOTO - AUTORKA