
Mugabe s manželkou sú v nemilosti EÚ aj USA. FOTO - REUTERS
Piatkové ultimátum sa týkalo zvyšných 2900 belošských fariem, ktoré vláda zatiaľ neskonfiškovala. Nariadenie podľa agentúry Reuters rešpektovalo len 600 farmárov. Väčšina z nich zároveň opustila aj Zimbabwe.
Ostatní sa chytili záchranného kolesa, ktoré im vo štvrtok hodil zimbabwiansky Najvyšší súd. Jeden z jeho sudcov Charles Hungwe vyhlásil za neplatnú konfiškáciu tých fariem, na ktoré boli uvalené hypotéky.
Rozsudok bol vynesený v súvislosti s individuálnou sťažnosťou farmára Andyho Kocketta z mesta Chinhoyi. Únia komerčných farmárov (CFU) ho vyhlásila za platný všeobecne, keďže hypotéky boli počas dvojročného obliehania Mugabeho milíciami uvalené na väčšinu belošských fariem.
Vláda je tak ako mnohokrát predtým, pripravená rozsudok ignorovať. Farmári stále dúfajú, že situáciu v ich prospech obráti hroziaci hladomor, pod ktorý sa podpísala práve Mugabeho „pozemková reforma“. „Ešte nás budú potrebovať,“ vyhlásil šéf CFU David Connelly.
Mugabe, ktorý je rozhodnutý znárodniť belošskú pôdu za každú cenu, farmárom včera zasadil ďalší úder. V prejave pri príležitosti Dňa hrdinov im a ich rodinným príslušníkom pohrozil násilným vysťahovaním, exekúciou majetku a dvojročným väzením.
Mugabe sa v televíznom prejave dotkol aj iných obľúbených tém. Britského premiéra a svojho vytrvalého kritika Tonyho Blaira nazval „šialeným gangstrom“ a domáce opozičné Hnutie za demokratickú zmenu (MDC) za jeho „bábkové divadlo“.
Deň hrdinov sa v Zimbabwe oslavuje ako výročie Mugabeho víťazstva nad belošským režimom v občianskej vojne z konca sedemdesiatych rokov. Opozičné MDC pri tejto príležitosti niekdajší menšinový režim označilo za demokratickejší ako súčasný.
PRE SME – ROMAN LIPTÁK, PRETÓRIA