
Arafatova popularita klesá. Jeho tvár však na tričkách zostáva.
FOTO – REUTERS
Minulotýždňové americko-palestínske rokovania vo Washingtone nepriniesli pokrok, tvrdí hlavný palestínsky vyjednávač Saib Irikat. Jeho šéf Jásir Arafat ich však označil v Ramalahu za veľmi pozitívne. Rozdielne hodnotenie výsledku niekoľkých stretnutí palestínskych vyjednávačov s Bushovou administratívou presne vystihuje stav, v ktorom sa teraz nachádza palestínske vedenie. Hovorí veľa o samotnom Jásirovi Arafatovi.
Jásir Arafat musí byť totiž spokojný už len s tým, že Američania prijali palestínsku delegáciu, aj keď on osobne zostáva persona non grata. Arafatovi poradcovia tvrdia, že skutočnosť, že americkí predstavitelia na čele s ministrom zahraničných vecí Colinom Powellom rokovali s delegáciou, ktorú zostavil práve Arafat, znamená, že Washington opäť vrátil palestínskeho predáka do hry.
Podľa pozorovateľov Jásir Arafat využíva akúkoľvek príležitosť, aby si upevnil svoje slabnúce postavenie v palestínskych štruktúrach a zotrval pri moci. Minulý týždeň to bolo napríklad schválenie plánu „Najprv Gaza“ palestínskym kabinetom. Len niekoľko hodín po jeho schválení ho za tento rok kritizovalo aj jeho vlastné hnutie Fatah. Aj postupné rokovania s Izraelom ukázali, že plán veľa šancí na úspech nemá.
Opozícia voči Arafatovi narastá. V nedeľu sa na mimoriadnom rokovaní stretlo 15 členov 88-člennej Palestínskej legislatívnej rady. Stalo sa tak po prvýkrát po 3 mesiacoch. Členovia zákonodarného zboru kritizovali Arafata za to, že ich odsúva na okraj a nekonzultuje s nimi dôležité kroky. Podľa názoru niektorých z nich je nová Arafatova vláda nelegálna, pretože Palestínska legislatívna rada nikdy nehlasovala o vyslovení dôvery jej novým členom. Nevôľu zákonodarcov si Arafat vyslúžil aj za to, že dátum všeobecných volieb na západnom brehu a v pásme Gazy vyhlásil svojvoľne a bez konzultácií. Poslanci Hanah Ašraviová a Kadura Fares, ktorý je zároveň vodca Fatahu v Ramaláhu, žiadajú odstúpenie celého palestínskeho vedenia.
S rastúcou vnútornou opozíciou narastá aj Arafatova snaha zbaviť sa nepohodlných ľudí v jeho okolí. V minulých dňoch podpísal niekoľko zatykačov na veliteľov preventívnych bezpečnostných síl, ktorí zachovávajú lojalitu voči svojmu bývalému vrchnému veliteľovi Džibrilovi Radžubovi, ktorého minulý mesiac Arafat odvolal. Po oznámení o zatykačoch sa pred Arafatovým sídlom zhromaždilo asi 150 Radžubových prívržencov, ktorí sa vyhrážali, že ak sa začne zatýkať, budú bojovať.
Arafat ponúkol Radžubovi miesto v palestínskom vyjednávačskom tíme, čo však Radžub odmietol. Podľa jeho blízkeho okolia sa obáva, že Arafat ho chce týmto zdiskreditovať a potom označiť za kolaboranta s Izraelom, čo už niekoľkokrát urobil. Radžub je hlavný Arafatov protivník vo voľbách na vodcu hnutia Fatah. Má silnú podporu na západnom brehu a vo voľbách by pravdepodobne zvíťazil.
Autor: JANA MIKUŠOVÁ, Haifa pre SME