BRATISLAVA – V Slovenskom hydrometeorologickom ústave v Bratislave včera vyzváňali telefóny, hydrológovia upierali zrak na monitory, priebežne počúvali správy, sledovali priame televízne vstupy z povodní v Čechách.
„Meteorológovia z Rakúska a Nemecka predpovedajú, že tam budú zrážky dnes, možno aj v stredu. Hladina Dunaja teda bude stúpať a dostane sa až na úroveň povodňových stupňov,“ povedala hydrologička Alena Blahová.
Povodne sa na Slovensko môžu blížiť práve z Rakúska, nebezpečná je však aj rieka Morava, ktorá k nám priteká z Čiech. „Hladina Moravy tiež pôjde výrazne hore,“ prognózovala včera okolo obeda Alena Blahová. „V Českomoravskej vrchovine, aj na Morave a Sliezsku očakávali ďalšie zrážky.“
Z ostatných krajín nám veľké vody nehrozia, problémy môže narobiť ešte tak Uh pritekajúci z Ukrajiny.
Na Slovensku včera výrazne stúpal najmä Hron. V mestských častiach Banskej Bystrice a napríklad v Tajove, Kremničke, Králikoch či Podlaviciach sa ľudia minulú noc len bezmocne prizerali vode, ktorá sa valila cez ich domy a záhrady. Ľubomír Tomáš z Podlavíc tvrdí, že keď ráno hladina trochu opadla, na dvore domu zbierali z plytkej vody rukami pstruhy.
Kritická situácia bola aj v Brezne, Žiari nad Hronom, v Hnúšti, Ždani, Polomke, Banskej Bystrici, ale aj pri Revúcej.
Charakter povodní sa v posledných rokoch mení. „Zhruba posledných päť rokov sú povodne malých tokov po prívalových zrážkach častejšie,“ povedal Ladislav Podkonický zo Slovenského vodohospodárskeho podniku v Banskej Štiavnici.
Lokálne povodne sú prakticky všade, nie je možné povedať, že niekde ich je viac, inde menej. „Od roku 1997 to bol raz východ, raz Myjavsko, Považie, teraz Pohronie. Je ťažké predpovedať, či hrozia aj veľké povodne. Je nesporné len to, že posledné roky sú už v znamení globálnych zmien,“ hovorí Podkonický.
Dnes hydrológovia na Slovensku očakávajú všeobecný vzostup hladín.