
FOTO – AUTORKA
Pred športovou halou Milenium silno rozvoniavala paprika a praskajúce drevo. „Cibuľku pražím do zlatista. Potom ju podlievam vodou, aby sa rozvarila a neplávala. Ak kuchár pridá veľa korenia či byliniek, zabije chuť mäsa. Chuť zlikviduje aj bujón, ktorý tiež niekto pridáva do gulášu. Je to podobné, ako keď dá kuchár do rybacej polievky rezance. To som už tiež zažil,“ povedal súťažiaci Aladár Sučányi a premiešal baraní guláš.
Na bublajúcej polievke Juraja Ováriho sa robili oká tmavočervenej farby a varilo sa v nej srnčie mäso. Majster kuchár nadvihol pokrievku, z ktorej sa valili obláčiky pary. Z hrnca znalecky ochutnal. Ešte pridal horčicu a feferónky. Poznamenal, že kyslosť polievky zjemňuje kockou cukru a arómu dosahuje cesnakom. Pozeral sa na kolegu vedľa, ktorý tri kilogramy hovädzieho lýtka zaliateho vodou dochutil maďarským červeným vínom. Kolega je profesiou sochár, ktorý varí v dvojici s kaderníkom. Ich guláš bol po troch či štyroch hodinách varenia jemne pikantný a pekne červený. Obaja sa zhodli na tom, že recept nezverejnia.
„To je tajomstvo kuchára,“ počuli sme aj od dvadsaťdvaročného Mariána Horvátha, keď sme sa pýtali na prísady jeho kotlíkového gulášu. Najprv statočne tajil a potom prezradil, že chuť jedla vylepšuje pivom a hádže doň baraní roh, čo je extrémne pálivá paprika. „Guláš je dobrý vtedy, keď sa správne zmieša korenie,“ poznamenal.
Najlepší guláš podľa poroty pripravili členovia Csemadoku z Dvorov nad Žitavou, čo uvarili guláš z diviny.
JANA BEŇOVÁ