
Štvornásobný majster Európy v behu na 100 m prek. Brit Colin Jackson.
FOTO – REUTERS
„Nikdy som si nemyslel, že môj svetový rekord (12,91 s, pozn. red.) bude mať možno o rok desiate narodeniny,“ zamýšľal sa po svojom štvrtom víťazstve na majstrovstvách Európy atlétov včera na sólo britskej tlačovej besede v malej mníchovskej Olympiskej hale 35-ročný Brit Colin Jackson.
Rodák z waleského Cardiffu utvoril výkon histórie na stuttgartských majstrovstvách sveta 1993. „Vtedy to bol perfektný beh, všetko mi vyšlo,“ spomína a priznáva sa: „Myslel som si, že ešte ho zopár ráz zopakujem. Skúsenosť ma však naučila. Veľké šťastie nestretáva človeka dvakrát, poväčšine si s vami nepodá ruku vôbec. Vyhrával som v Európe i vo svete. No na olympiáde som bol len raz strieborný. V Soule 1988, vlastne ešte ako junior. Teda bojujem s klasickou otázkou: Čo je viac, svetový rekord alebo olympijské zlato?“
Už ho nemôžete dosiahnuť? „Nevylučujem štart v Aténach. Budem mať tridsaťsedem a musel by som mať veľa šťastia. Za pokus to asi stáť bude. Pravda, ak budem zdravý, vo forme a s nádejou na úspech.“
Colin hovoril o možných narodeninách svojho rekordu s taktným upozornením – možno – ale z odpovedí vyplývalo, že takmer isto: „Dlhé roky súťažíme tí istí. Sme už ,dedkovia‘. Síce skúsenejší, ale rozhodne nie už takí rýchli. Nazdávam sa, že aj Allen (Johnson, trojnásobný americký majster sveta – pozn. red.) premeškal vhodnú chvíľu.“
Jackson je klasik. Nad prekážkami prelieta predĺženým krokom. Jemný bežec, ktorý nezhadzuje prekážky. Pôsobí akoby stále striehol. Nemci mu dali v Mníchove prezývku „lúpežná mačka“. Šprintéri nemajú radi zimu a dážď. Ostrovan Colin áno. „Jediné, čo mi stále vŕtalo hlavou, bolo – Colin nepokaz štart! Inak som si stopercentne veril,“ stručne okomentoval stav pred štartom za štvrtým kontinentálnym prvenstvom. Brit viedol jasne od prvých metrov. O dvanásť rokov mladšieho Stanislava Olijarsa zdolal bezpečne o 0,11 s. Lotyš bol vo finále s 23 rokmi síce najväčšie ucho, služobne však iste nie. Stretli sa starí známi. Poznáme ich z čias, keď ešte súťažil Igor Kováč. Vysoký Nemec Florian Schwarthoff, ktorého Slovák v Aténach 1997 slávne zdolal v boji o bronz, bol aj v Mníchove štvrtý. Ďalší veľký Brit Tony Jarrett vypadol v semifinále.
Náš rekordér časom 13,13 s, ktorý by mu v sobotu kráľovsky stačil na striebro, súťažieval s Poliakom Kohutekom, ďalším Nemcom Fennerom, Švédom Kronbergom. Aj s Jacksonom. Dokázal ho i zdolať. Napríklad práve v júnovom Štokholme 1997, keď utvoril náš čas histórie.
Colin, pamätáte sa na Slováka Igora Kováča? „Samozrejme, patril do našej európskej partie, ktorá si to vedela rozdať s Američanmi. Škoda, že musel skončiť. Popreháňal by nás. A ešte jedno si pamätám. Ako občas schytal od Tonyho (Jarretta, ktorý je známy štýlom, že máva rukami do vedľajších dráh – pozn. red.) ranu. On to však nerobil úmyselne, napokon s Igorom boli dobrí kamaráti.“
Autor: Mníchov