h zdôraznili nevyhnutnosť nastoliť v Bagdade demokratickú vládu v prípade, že režim súčasného prezidenta Saddáma Husajna bude odstránený. Delegácia sa stretla aj s predsedom zboru náčelníkov štábu generálom Richardom Myersom.
Vysoká úroveň amerických účastníkov rokovania ozrejmila podľa agentúry Reuters dôležitosť, akú teraz Washington prikladá irackej opozícii, kedysi označovanej za roztrieštenú a neúčinnú. Rozhovory sa uskutočnili v čase pokračujúcich dohadov o amerických plánoch útoku na Irak s cieľom Husajna zvrhnúť. „Viceprezident a minister obrany dali jasne najavo, že USA podporia demokratický režim v Iraku. Nepodporia nahradenie jedného diktátora druhým,“ povedal člen irackej delegácie Šaríf Alí bin Husajn. Dodal, že je „veľmi optimistický, že Spojené štáty urobia niečo, čo povedie k zmene irackého režimu“. Americkí činitelia podľa neho naznačili, že „o tom „ako“ a „kedy“ ešte nebolo rozhodnuté“.
Rokovanie vo Washingtone viedli šéfovia kurdských frakcií, ktorí sa delia o kontrolu nad severom Iraku, najvyšší predstavitelia výkonného výboru exilového Irackého národného kongresu (INC), vodca Najvyššieho zhromaždenia islamskej revolúcie v Iraku (SCIRI), ako aj generálny tajomník Irackej národnej dohody (INA).
(čtk)