Kým izraelská armáda rozmiestňuje okolo Hadery ďalšiu batériu protiraketových systémov Arrows 2, vojenskí stratégovia pracujú na možných scenároch, čo by nastalo po prípadnom útoku USA na Irak. Nikto totiž nepochybuje o tom, že Irak sa pokúsi vojensky ohrozovať Izrael, tak ako to bolo počas vojny v Perzskom zálive v roku 1991.
Denník The Jerusalem Post včera napísal, že vo Washingtone sa dokonca obávajú toho, že Saddám Husajn, ktorý vie, že americký útok sa blíži, by mohol ešte pred ním zaútočiť na Izrael. „Je to možnosť, ktorú si uvedomujeme,“ povedal pre denník predstaviteľ americkej administratívy. V tomto prípade by teda Izrael odpovedal na iracký útok ešte pred útokom USA. Izraelskí vojenskí experti zaujali k tejto možnosti pomerne rezervovaný postoj. Podľa nich si Husajn uvedomuje, aký má Izrael vojenský potenciál a vie, že by veľa stratil.
V Izraeli silnejú názory, že v prípade amerického útoku sa nezopakuje situácia z roku 1991, keď Izrael neodpovedal na iracké ostreľovanie Scudmi. Urobil tak na požiadanie Washingtonu, ktorý sa obával rozbitia protiteroristickej koalície s arabskými štátmi. Američania vtedy odmietli Izraelu prezradiť kódy, ktoré by umožnili lietadlám židovského štátu operovať v irackom vzdušnom priestore bez toho, aby sa zrazili s americkými. Teraz však izraelskí predstavitelia tvrdia, že Izrael na útok odpovie. Podľa izraelských analytikov nastala iná situácia ako v roku 1991, pretože USA sa zrejme nepodarí vytvoriť takú globálnu koalíciu a očakávajú, že útok bude viac-menej americkou „sólo“ záležitosťou. Napriek tomu, však Washington žiada od Izraela zdržanlivosť.
Očakáva sa, že Izrael bude o útoku informovaný 72 hodín dopredu a všetky kroky bude koordinovať s USA.
Súčasťou izraelskej strategickej prípravy na útok USA na Irak je aj diskusia o tom, ako útok ovplyvní palestínsky terorizmus. Niektorí odborníci tvrdia, že ho to môže oslabiť, pretože niekoľko palestínskych skupín je závislých od irackej podpory.
Autor: JANA MIKUŠOVÁ, Haifa pre SME