Rumuni túžia po Európskej únii. Modré zástavy s hviezdičkami vejú na verejných budovách aj v tých najzapadlejších kútoch vyše 22-miliónového kandidujúceho štátu. Zároveň však Rumunsko čelí kritike Európskej komisie za to, že vyšlo v ústrety Spojeným štátom v ich boji proti celosvetovej pôsobnosti Medzinárodného trestného tribunálu (ICC).
Rumunsko začiatkom mesiaca podpísalo so Spojenými štátmi dvojstrannú zmluvu, podľa ktorej americkí občania, ktorí spáchajú v Rumunsku vojnový zločin alebo hrubo porušia ľudské práva, nebudú vydávaní ICC, ale priamo do rúk amerických súdov.
Novembrový summit v Prahe, ktorý rozhodne, či ekonomicky slabé Rumunsko dostane pozvánku do NATO, je totiž na dosah a vysnený rok 2007 vstupu Rumunska do Európskej únie ďaleko. Priazeň Spojených štátov môže byť v Prahe rozhodujúcim faktorom.
Spojené štáty nie sú členom dohovoru o tribunále. Už od jeho založenia tlačia tvorcov ICC, aby vyňal amerických občanov spod svojej jurisdikcie. Tvrdia, že globálny súd ohrozuje ich suverenitu a americkým vojakom v mierových misiách hrozia politicky motivované procesy.
V júli USA dosiahli čiastočné víťazstvo. Keď pohrozili, že viac nebudú podporovať mierovú misiu OSN v Bosne, Bezpečnostná rada OSN súhlasila s vyňatím amerických príslušníkov mierových síl z jurisdikcie ICC na jeden rok. Dohoda Spojeným štátom umožnila aj upraviť vzťahy k tribunálu s jednotlivými štátmi na ich územiach dvojstrannými dohodami.
Rumuni túto možnosť prekvapivo rýchlo využili. Zaskočená Európska komisia tvrdí, že ako dobrí kandidáti na vstup mali počkať na stanovisko únie. Rumunská strana ihneď odpovedala - ministerstvo zahraničných vecí vydalo vyhlásenie, že členov únie Rumunsko o priebehu rokovaní ešte pred podpísaním zmluvy informovalo.
Rumunské ministerstvo tvrdí, že kandidáti na vstup do únie sú viazaní spoločnými stanoviskami únie na sporné otázky medzinárodnej politiky, také však v otázke ICC zatiaľ neexistuje. Únia Rumunsku vyčíta, že si naň malo počkať.
Rumunsko sa kritike Európskej komisie bráni ešte jedným argumentom. „Dohoda Rumunska s USA je odpoveďou na snahy samotnej Európskej únie udržať prítomnosť USA v mierotvorných operáciách, zvlášť v západnej časti Balkánu,“ píše sa v stanovisku rumunského ministerstva.
Americké ministerstvo zahraničných vecí v posledných dňoch v súvislosti s ICC pripomenulo veľvyslancom viacerých krajín, že prezident Bush môže pozastaviť americkú vojenskú pomoc, ak by to bolo v národnom záujme krajiny. Spojeným štátom sa zatiaľ podarilo podpísať len dve dvojstranné dohody o nevydávaní príslušníkov amerických mierových síl tribunálu - s Rumunskom a Izraelom. Holandsko a Nórsko už zmluvu odmietli, tvrdia, že by podkopávala autoritu súdu. Radšej budú riskovať stiahnutie amerických síl z Balkánu, než obmedzenie pôsobnosti prvého trestného tribunálu, ktorý sa chce stať celosvetovým.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ