
Slovinský premiér Janez Drnovšek (vľavo) sa včera bicykloval s predsedom Európskej komisie Romanom Prodim. Po relaxe pri športe nasledovali neveselé správy z Írska. Hlasovanie Írov o zmluve z Nice zástupcov kandidujúcich krajín veľmi nepotešilo. FOTO - REUTERS
DUBLIN, BRATISLAVA - Podľa predbežných oficiálnych výsledkov včerajšieho referenda o ratifikácii zmluvy z Nice o reforme Európskej únie (EÚ) v Írsku sú po zrátaní hlasov v 39 zo 41 volebných okrskov len dva okrsky za zmluvu a 37 proti nej. Oznámila to agentúra Reuters. Očakávalo sa, že aj zostávajúce dva okrsky budú proti.
O veľmi pravdepodobnom neúspechu stúpencov zmluvy, čo by mohlo skomplikovať rozšírenie únie, hovoril aj írsky rozhlas RTE, ktorý predpovedal „omračujúcu porážku“. Zmluva o EÚ z Nice zakotvuje inštitucionálne reformy únie a je nevyhnutná pre rozšírenie EÚ o nové krajiny.
Írsko je prvou a zatiaľ jedinou členskou krajinou EÚ, ktorá chce priamo od svojich obyvateľov, aby sa vyjadrili k zmluve z Nice. V ďalších 14 krajinách budú o osude zmluvy rozhodovať národné parlamenty. „Neúplné odhady hlasov odovzdaných v referende o zmluve z Nice naznačujú, že voliči zmluvu odmietli,“ oznámil RTE.
Agentúra Reuters už vo štvrtok naznačila obavy niektorých európskych politikov, že neúspech írskeho referenda by mohol ohroziť Švédske predsedníctvo. EÚ stojí teraz pred neľahkou úlohu vyrovnať sa so zmätkom, ktorý írske „nie“ spustí. Pokiaľ sa totiž v niektorej z 15 členských štátov nepodarí zmluvu ratifikovať, EÚ bude musieť usporiadať ďalšiu časovo náročnú medzivládnu konferenciu. Podľa komisára Európskej komisie (EK) pre rozšírenie Güntera Verheugena írske „nie“ proces rozširovania nezastaví.
„Ak by väčšina bola proti dohode z Nice, neovplyvnilo by to proces rozširovania. Pokračovali by sme v procese rovnakou rýchlosťou a kvalitou,“ uviedol Verheugen a dodal, že Európska komisia bude okamžite hľadať riešenie.
Niektorí čakatelia na členstvo v EÚ boli včera hlasovaním prekvapení. Z ČR i Maďarska prišli reakcie naznačujúce obavy, že na ďalšie rokovania o rozšírení by to mohlo mať negatívny dosah. Obavy ČR hovoria o „zlom signále“, Maďarska o „zhoršenej atmosfére vstupných rozhovorov“. Ohlasy nehovoria o obave z oddialenia vstupu.
Negatívny výsledok írskeho referenda by bol nedobrou správou pre Slovensko, ale aj pre všetky ostatné kandidujúce krajiny, povedal včera TASR hlavný vyjednávač SR pre vstup do EÚ Ján Figeľ. „Každé nie v tomto procese znamená komplikáciu na strane únie a problémy únie sú nepriamo aj naše. Ak totiž nebude schopná včas a dobre riešiť svoje vnútorné záležitosti, prenesie sa to aj na proces rozširovania, a ten je o nás,“ poznamenal Figeľ.
Írsko je prvou a zatiaľ jedinou členskou krajinou únie, ktorá chce priamo od svojich obyvateľov, aby sa vyjadrili k dokumentu. V ďalších 14 krajinách budú o osude zmluvy rozhodovať parlamenty.
(čtk, tasr, reuters)