„Hague je šokovaný. Skutočne takýto výsledok neočakával,“ povedal jeden z jeho blízkych spolupracovníkov vyčkávajúcim novinárom. Porážku však dokázal predseda William Hague zvládnuť ako chlap. V politike je dosť dlho – už ako 16-ročný vystúpil na zjazde Konzervatívnej strany so zdravicou.
„Je dobré uvedomiť si, čo je dôležité urobiť pre stranu. Nástupcovi ju odovzdávam dobre zorganizovanú,“ povedal včera pevným hlasom pred straníckym sídlom.
Ešte pár hodín predtým sa tváril, že je všetko v poriadku, a bol optimista. S manželkou Ffion si na večeru pripravili Williamovo obľúbené curry a otvorili fľašu vína, informovala BBC.
Sen o víťazstve sa začal rúcať minútu po tom, ako sa zatvorili volebné miestnosti. Prvý odhad volebných výsledkov sa totiž takmer zhodoval s tým, čo sa potvrdilo o pár hodín neskôr. Fiasko konzervatívcov.
„Počkajme si ešte, odhady v nedávnych talianskych voľbách sa ukázali ako nepresné,“ živil nádej konzervatívec Michael Portillo. Čakanie na prvé konzervatívne kreslo sa však pretiahlo až takmer do jednej hodiny po polnoci. Labouristi ich už vtedy mali 82.
Víťazstvo prijali labouristi veľmi pokojne, v sídle strany bola len veľmi skromná párty. Tonyho Blaira tu včera skoro ráno prijal nadšený dav, ale premiér na gratulácie nemal veľa času.
Aj pred jeho sídlom na Downing Street 10 bol včera pokoj. Kým v roku 1997 pred bránou premiéra stál dav nadšených ľudí oslavujúcich porážku konzervatívcov a zmenu, tentoraz bol obyčajný pracovný deň.
Najviac oslavovali liberálni demokrati. Mali na to dobrý dôvod – najlepší volebný výsledok od roku 1929 a navyše boli jedinou z troch hlavných politických strán, ktorá si polepšila.
Tematicky príbuzný článokTony Blair by mal slogany premeniť na realitu