Bratislava 10. augusta (TASR) - Doterajšiu históriu Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV), druhej najväčšej v SR, ako aj rôzne oblasti činnosti ECAV približuje čitateľom tretí, záverečný zväzok publikácie Evanjelici v dejinách slovenskej kultúry. Táto 500 stránková kniha, ktorá vyšla nedávno vo vydavateľstve Tranoscius, nadväzuje na prvé dva zväzky vydané v roku 1997. Tie priniesli formou hesiel v abecednom poradí vyše 700 najvýznamnejších osobností ECAV od jej počiatku na území dnešnej Slovenskej republiky, teda od 16. storočia až po 90.roky 20.storočia. Bol o ne veľký záujem, sú už vypredané, a v súčasnosti sa pripravuje ich reedícia.
Najnovší tretí zväzok v ôsmich kapitolách oboznamuje čitateľa s dejinami ECAV v rôznych obdobiach od roku 1517 až po rok 1990. Druhá časť v desiatich kapitolách prezentuje rôzne oblasti činnosti cirkvi, ako sú evanjelické školstvo, kostoly, diakonia, historické knižnice či bohoslužobná literatúra ECAV na Slovensku, výtvarné umenie, tlač a tlačiarne tejto cirkvi. Kniha obsahuje takisto informácie o Evanjelickej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, o evanjelickom vydavateľstve Tranoscius v Liptovskom Mikuláši, mnohé archívne dokumenty a fotografie.
Tretí zväzok publikácie spracoval autorský kolektív pod vedením emeritného generálneho biskupa ECAV Pavla Uhorskaia, jeho vedeckým redaktorom je prof. Július Alberty z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.