
Najväčším odberateľom zbraní vo svete je Izrael. Minulý rok nakúpili zbrane v hodnote dva a pol miliardy dolárov. FOTO - REUTERS
Tento materiál je považovaný za najdôveryhodnejší zdroj informácií o svetovom obchode so zbraňami, predvčerom zverejnil americký denník The New York Times.
Autori píšu, že zbrane sa predávali menej do rozvojových krajín. Obchod sa dostal vôbec na najnižšiu úroveň za posledných osem rokov.
Celkovo sa minulý rok uzatvorili zmluvy o dodávke zbraní v hodnote 26 miliárd 400 miliónov dolárov. V roku 2000 to bolo 40 miliárd. Je to o 35 percent menej.
V rozvojovom svete skončilo 60 percent predaných zbraní. Hlavnou príčinou poklesu obchodu so zbraňami je zlý stav ekonomiky. Nejde teda o to, že by vo svete ubudli ozbrojené konflikty.
„Možno povedať, že po prvýkrát od roku 1997 globálny predaj zbraní oproti predchádzajúcemu roku klesol,“ tvrdí autor štúdie Richard Grimmet, špecialista na národnú obranu pri Kongrese Spojených štátov.
Najväčším dodávateľom zbraní boli minulý rok Spojené štáty, ktoré získali 46 percent oficiálnych zákaziek. Za nimi nasledujú Rusko a Francúzsko. Odhad nelegálneho obchodu so zbraňami správa neuvádza.
Americké zbrojovky uzavreli v roku 2001 obchody vo výške 12 miliárd 100 miliónov dolárov, Rusko „iba“ za 5 miliárd 800 miliónov a Francúzi za niečo viac ako 3 miliardy dolárov.
Rozvojové krajiny pri nákupe zbraní uprednostňovali Spojené štáty. Mnohí si za dodávateľa zvolili i Čínu. Takmer 40 percent amerických zbraní skončilo v Izraeli, ktorý je najlepším klientom medzi nerozvojovými krajinami. Americká štúdia Izrael zaradila do rozvojového sveta.
Rozvojové krajiny nakúpili v USA zbrane v hodnote 7 miliárd dolárov, Číňanom sa podarilo takýmto štátom predať zbrane za 600 miliónov a Rusko sa dostalo na tretie miesto so 100 miliónmi dolárov.
Izraelská vláda minulý rok minula na nákupy zbraní najviac - celkovo dva a pol miliardy dolárov.
(taa, reuters)