Zahraniční turisti sa zhodujú, že o atrakciách Nitry sa v propagačných materiáloch píše viac, ako sa v skutočnosti dá vidieť. Českí turisti sa v meste domáhajú lanovky na vrch Zobor, ktorú si pamätajú z čias spoločného štátu. Lanovka však už desať rokov nefunguje.
V starobylej Nitre je ťažké nájsť pre turistu celodenný program. Dlhšie sa tu spravidla nezdržia. Pozoruhodná Diecézna knižnica je v sezóne dva týždne pre dovolenku zatvorená. Katedrála cez obed tiež. Turistov dvere nepustia ani na vyhliadku na hrade. „Mesto to nemôže ovplyvniť. Podmienky určuje Biskupský úrad ako správca hradu. Rokovania neboli úspešné,“ hovorí vedúca mestského Nitrianskeho informačného centra Ivona Fraňová.
Tento rok je v Nitre viac poľských turistov, ktorí predtým navštevovali viac sever krajiny. Oveľa menej ako vlani je Maďarov. Objavujú sa tu Američania, ktorí v meste hľadajú svoje korene. Potrebujú tlmočníkov, aby sa dohovorili v archívoch. Menšiu skupinu tvoria Nemci a Holanďania.
Fraňová hovorí, že mestu chýba lacný študentský hotel. Ubytovanie je takmer rovnako drahé ako v Bratislave. Penzióny za vysokú cenu neposkytujú úplný servis. Dovolenkárom chýba internetové spojenie či pranie šatstva. Mnohé reštaurácie nemajú menu v angličtine.
„Na Slovensku hľadám najmä to, čo je slovenské. Som rozčarovaný, keď aj v Slovenskej kolibe počujem hudbu americkej produkcie. Pritom je pustená tak hlasno, že neumožňuje pokojný rozhovor. Je na škodu, že sa Slovensko amerikanizuje. Milujem na ňom najmä turistické pamiatky,“ povedal Michel de Maulne z Paríža.