Národného bezpečnostného úradu.
Prezidentská kancelária tvrdí, že preverovanie sudcov, prokurátorov, predsedu a podpredsedu NKÚ by odporovalo ústave a niektorým zákonom. „Ústava jednoznačne hovorí, kto a za akých podmienok môže byť sudcom a prokurátorom. Ak by sa tam dostala aj podmienka podstúpiť preverovanie NBÚ, nebol by to problém,“ myslí si prezidentov hovorca Ján Füle, podľa ktorého je to len technická záležitosť.
S preverovaním sudcov jednoznačne nesúhlasí predseda Najvyššieho súdu Harabin. „Sudca je vykonávateľom súdnej moci, a preto je to protiústavné,“ tvrdí. Sudcovia sú vraj už dnes pod dostatočnou kontrolou. Súhlasí aj predseda Združenia sudcov Slovenska Juraj Majchrák, preverovanie sudcov by vraj bolo „nezmyselné.“
Opačný názor má prvý námestník generálneho prokurátora Martin Lauko, ktorému by preverovanie neprekážalo. „Osobne si nemyslím, že to je protiústavné, ale je to troška právne komplikovaná záležitosť.“
Predseda NBÚ Ján Mojžiš sa nechcel k ústavnosti vyjadrovať. „Ak bude podaná žiadosť o výklad, my budeme musieť akceptovať stanovisko Ústavného súdu.“ Prijatie zákona by však privítal, pretože ochrana utajovaných skutočností bola požiadavkou aliancie. „Funkcia sudcu a prokurátora nemôže jednoducho zabezpečiť možnosť oboznamovať sa s utajovanými skutočnosťami.“ (rp)