
Po posledných útokoch izraelská armáda sprísňuje bezpečnostné opatrenia. FOTO - REUTERS
tnej, právnej a politicko-diplomatickej. Najväčší rozruch vyvolal návrh ministra vnútra, ktorý chce Palestínčanom zapleteným do teroristických akcií odoberať izraelské občianstvo.
Vojaci a demolície
Reakcia armády je najviditeľnejšia. Izrael prakticky uzatvoril oblasť Západného brehu, demoluje domy ľudí zapojených do teroristických aktivít a ničí teroristické štruktúry materiálne aj ľudské. Izraelský Najvyšší súd včera odmietol názor, že by rodiny teroristov, ktorých domy zlikvidovali, mali vopred upozorniť. Súhlasil tak s názorom štátu, že domy sa demolujú v oblasti, kde armáda podniká operácie na boj s terorizmom a demolície sú súčasťou tohto boja.
Občianstvo ako riešenie
V rovine právnych zmien ide o zámer ministra vnútra Eliho Jišaja odobrať občianstvo izraelským Arabom, ktorým dokážu účasť na teroristických aktivitách. Stalo by sa tak po prvýkrát v izraelskej histórii. Minister Jišaj si však myslí, že bezprecedentná situácia si vyžaduje bezprecedentné riešenia.
Už pred dvoma týždňami zaslal trom izraelským Arabom listy, v ktorých ich informuje, že zvažuje odňatie ich štátneho občianstva na základe Zákona o štátnom občianstve. Jeden z jeho paragrafov totiž ministrovi vnútra umožňuje odňať občianstvo tomu, kto spáchal čin, ktorý naruší dôveru štátu k jeho osobe. Všetci traja izraelskí Arabi podľa bezpečnostných služieb zneužívali svoje izraelské doklady na napomáhanie teroru. Jeden z nich bol členom Hizbaláhu a žije v Libanone, ďalší si vo väzení odpykáva trest za účasť na bombovom útoku v Jeruzaleme.
Kritici Jišajovho zámeru tvrdia, že o odňatí občianstva by mal rozhodovať súd. Jišajovi podporovatelia však namietajú, že vo vojne proti terorizmu sa nedá čakať na zdĺhavé rozhodovanie súdov. Tvrdia, že si nevedia predstaviť, že by iné štáty tolerovali občanov, ktorí neuznávajú právo na ich existenciu.
Jišaj sa však v rozhlasovom interview vyhol odpovedi na to, či podobné kroky podnikne aj proti izraelským Židom, ktorí predávajú zbrane palestínskym teroristom.
Vyhostenie Arafata
Popri týchto radikálnych opatreniach sa Izrael naďalej pokúša s predstaviteľmi palestínskej samosprávy rokovať. V pondelok v noci sa v Jeruzaleme s palestínskym ministrom vnútra Jahjom stretol minister obrany ben Eliezer. Predložil mu svoj plán na transformáciu pásma Gazy a Jericha na modelovú zónu, v ktorej budú obe strany spolupracovať na zabezpečovaní bezpečnosti. Ak sa model osvedčí, využije sa aj na Západnom brehu.
V rámci tejto línie naďalej pokračuje aj hľadanie nových prijateľnejších palestínskych vodcov. Čoraz otvorenejšie sa hovorí o vyhostení Jásira Arafata do pásma Gazy. „Premiér je presvedčený, že prítomnosť Arafata bráni snahám poskytnúť Palestínčanom humanitárnu pomoc,“ citoval denník The Jerusalem Post nemenovaného Šaronovho poradcu.
Autor: JANA MIKUŠOVÁ, Haifa pre SME