Každý má iný postoj k riziku, odlišné očakávania ohľadom výnosu a rôzne plány do budúcnosti. Preto neexistuje jedna univerzálna stratégia, ako investovať. Každý sa musí sám rozhodnúť, ktorá alternatíva je preňho najvýhodnejšia. Ak si chce niekto v najbližšom čase kúpiť auto, nebude viazať všetky svoje peniaze v podielovom fonde, kam sa odporúča investovať aspoň na niekoľko rokov. Na druhej strane je nerozumné držať veľké množstvo peňazí na krátkodobom termínovanom vklade v banke za nízky úrok, ak klient vie, že dlhý čas nebude tie peniaze potrebovať.
Mať peniaze doma v skrini znamená mať k nim okamžitý prístup, čo predstavuje určitú výhodu. Zároveň to však znamená aj to, že sa ich majiteľ pripravil o zisky, ktoré mu tieto prostriedky mohli priniesť. Dobrý investor nenechá peniaze ležať len tak ani na chvíľu, ale hľadá spôsoby, ako ich zhodnotiť.
Pri investovaní platí základné pravidlo, že spolu s rastom možného výnosu rastie aj riziko, že očakávaný výnos nebude dosiahnutý. Investíciou s najnižším rizikom, ale aj najnižším výnosom sú vklady v bankách, ktoré sa na Slovensku ešte stále tešia veľkej popularite.
Na druhej strane stoja tzv. nebankové subjekty, ktoré ponúkajú vysoký výnos za cenu veľkého rizika. Medzi nimi sa nachádzajú investície do podielových fondov, životného poistenia, doplnkových dôchodkových poisťovní a podielových fondov. Týmto sa rad možností, ako zhodnocovať peniaze, nekončí. Investovať sa dá napríklad aj do umeleckých diel, vína, drahých kovov či nehnuteľností.
Široká paleta možností nabáda na rozdelenie investície, čím sa dajú lepšie využiť výhody jednotlivých foriem investovania a zároveň sa obmedzí ich riziko. Napríklad do jednej banky netreba vložiť viac, ako je objem chránený štátom, do stavebnej sporiteľne treba ukladať sumu, na ktorú sa dá získať štátna prémia atď.