BRATISLAVA – S tisíckorunáčkou môžete naložiť rôzne. Ak sa budete riadiť životným krédom našich babičiek „Kto šetrí, má za tri“, necháte ju zarábať ďalšie peniaze.
S tým rátajú viaceré typy spoločností, ktoré vašu tisíckorunáčku chcú. Cena, ktorú vám dajú za prejavenú dôveru, sa rovná úroku. Okrem výšky úrokových sadzieb sa tieto inštitúcie rozlišujú aj podľa pravdepodobnosti vrátenia a zhodnotenia vašich peňazí.
Z možností, ktoré ponúka slovenský finančný trh, by sa tisíckorunáčka cítila najbezpečnejšie v banke. Časy 20-percentných bankových úrokov však pominuli a dnešné úrokové sadzby stačia akurát na to, aby vám z úspor neukrajovala inflácia.
Kto chce, aby sa mu peniaze naozaj množili, musí hľadať inde. Pri vklade do podielového fondu sa môže tisíckorunáčka za rok nafúknuť aj o dvesto korún. Vyšší výnos znamená aj vyššie riziko, a tak o rovnakú sumu môžete aj prísť. Bezkonkurenčne najvyšším zhodnotením lákajú vaše peniaze nebankové inštitúcie. Hoci ich reklamné slogany skloňujú slovo istota vo všetkých pádoch, vašej tisíckorunáčke to v prípade pádu takejto firmy nepomôže.
Kombinácie rôznych výnosov pri rôznom stupni rizika nájdu vaše peniaze v dôchodkových a životných poisťovniach a stavebných sporiteľniach.
Šetriť sa dá rôzne. Niekto uprednostní investície do pokojnej staroby, niekto chce zbohatnúť hneď a niekomu stačí, keď sú jeho peniaze v bezpečí. Možností pre vašu tisíckorunáčku je už dnes dosť. (jj)
Tematicky príbuzné články:
Peniaze robia peniaze - menej je niekedy viac
Ako sa vám zhodnocujú peniaze?
Kde sú naše peniaze?
Vklad v banke je bezpečný, ale málo výnosný
Ako najvýhodnejšie sporiť v stavebnej sporiteľni
Anketa