Viedeň 5. augusta (TASR) - Len na návrate Rakúšana Franza Steega, ktorého vojnové udalosti zaviali až do Bieloruska a ktorý sa rozhodol prežiť svoje posledné roky v rodnom Burgenlande, pracovali úradníci Spolkového ministerstva zahraničných vecí vo Viedni dlhé mesiace, píše dnešné vydanie rakúskeho denníka Der Standard.
Príslušné rakúske miesta registrujú v poslednom období zvýšenie počtu žiadostí rakúskych štátnych občanov o pomoc, prípadne o možnosť opätovného presídlenia do svojej vlasti.
Pracovníci rakúskych ambasád v cudzine prichádzajú pritom do kontaktu aj s kurióznymi požiadavkami: napríklad s prosbou zahraničných Rakúšanov o lieky, zaplatenie operácií, nákup a zaslanie školských potrieb, zimného oblečenia či dokonca plienok.
V rozhovore pre Der Standard potvrdil Thomas Buchsbaum zo Spolkového ministerstva zahraničných vecí, že o pomoc zo svojej domoviny sa v posledných rokoch zaujímajú najmä Rakúšania žijúci v Latinskej Amerike.
Intenzívnejší záujem o starú vlasť vyvolali zrejme ekonomické problémy v tejto časti sveta. Len z Argentíny a Brazílie prišlo v uplynulom roku do Viedne 170 požiadaviek o pomoc.
Zákon stanovuje, že právo na prevzatie do domácej starostlivosti majú Rakúšania s fixným pobytom v cudzine. O túto formu pomoci žiadajú najviac ľudia, ktorí sa do cudziny vysťahovali už dávno, nemajú príbuzných a nedostávajú dôchodok, sú teda bez zabezpečenia.
Pokiaľ sa pomoc poskytuje na štátne trovy, zodpovedá za ňu v plnom rozsahu aj po finančnej stránke príslušná spolková krajina, pripomína Der Standard. Práve z tohto pohľadu musia príslušné samosprávne celky rátať aj s nepredvídateľnými udalosťami, od úhrady jednoduchej letenky až po náročné transporty ťažko chorých ľudí, uzatvára denník.
jč dem