BUKUREŠŤ - Rumunsko má ako jedna z najchudobnejších európskych krajín veľké problémy s platením dôchodkov a jeho obyvateľstvo navyše rýchlo starne. Desaťročie zdržovania reforiem, daňové úniky a laxné kritériá na výpočet podpory zvyšujú pravdepodobnosť krízy. Dôchodcov je dnes v Rumusku o päťdesiat percent viac než registrovaných pracujúcich, čo je fenomén, ktorého sa iné európske štáty ešte roky nemusia obávať.
„Rumunsko má najvyššie príspevky na sociálne poistenie a najhorší pomer medzi aktívnym a neaktívnym obyvateľstvom v Európe. Zdroje súčasného dôchodkového systému sú skoro vyčerpané,“ hovorí nezávislý pozorovateľ Florin Petria. Štátni úradníci pripúšťajú, že dlho otáľali, ale nové kritériá, ktoré boli zavedené vlani, sú vraj dôležitým začiatkom. To si nemyslia niektorí odborníci, podľa ktorých majú plány len oddialiť ťažké rozhodnutia, ktoré by mohli byť nepopulárne a celý proces sa tak mení len na klasickú rumunskú frašku. „Každý chce reformy, pri ktorých by sa pokiaľ možno nič moc nezmenilo,“ povedal nemenovaný odborník.
Minister práce Marian Sarbu trvá na tom, že to myslí s riešením problému vážne. „Po 11 rokoch sme konečne začali a ubránili sme sa ďalšiemu oneskoreniu reforiem,“ zdôraznil. Pre Dana Scurulesca, dôchodcu, je to neskoro. Tak ako väčšina zo 6,5 milióna dôchodcov, ktorí dostávajú priemerne 45 dolárov mesačne, aj on si myslel, že ho čaká pokojná staroba. „Mám dve práce na skrátený úväzok, pretože môj dôchodok je pre dôstojný život absolútne nedostačujúci,“ hovorí. Rumuni, ktorí zarábajú priemerne 100 dolárov mesačne, majú problém zaplatiť účty za nájom a to najnutnejšie a dôchodcovia sú na tom ešte oveľa horšie.
Dlhodobé odkladanie reforiem a rastúca korupcia urobili problém ešte aktuálnejším. V dôsledku finančných škandálov, ktoré podlomili dôveru ľudí, odložila vlani vláda zámer vytvoriť súkromné penzijné fondy a nie je pravdepodobné, že by sa objavili pred ďalšími voľbami v roku 2004. (čtk)