
Investícia na zelenej lúke sa spravidla začína kúpou pozemku. Investor si vybuduje areál, ktorý potom zaplní ľuďmi a strojmi. Na rozdiel napríklad od privatizačných investícií znamenajú investície na zelenej lúke vždy nové pracovné miesta. Snímka TASR zachytáva výstavbu závodu americkej firmy Molex. Dnes už Molex vyrába a v jeho susedstve pribudne ďalšia firma. FOTO - TASR
TRENČÍN/BRATISLAVA - Ak zahraničný investor ovládne existujúcu fabriku, väčšinou začne prepúšťať. Naopak, stovky nových pracovných miest vytvorí iba vtedy, ak tu postaví úplne nový závod. Investície na zelenej lúke hrajú teda významnú úlohu pri riešení vysokej nezamestnanosti - hospodárskeho problému číslo jeden.
Hoci Slovensko za ostatnými krajinami V4 v investíciách na zelenej lúke výrazne zaostáva, už aj u nás sa môžeme pochváliť desiatkami nových podnikov, ktoré tu za posledné štyri roky postavili veľké zahraničné koncerny. Najväčším zamestnávateľom spomedzi nich je britská maloobchodná sieť Tesco Stores. Na Slovensku zamestnáva vyše šesťtisíc ľudí, čo je viac ako napríklad bratislavská rafinéria Slovnaft. A nové hypermarkety pribúdajú ďalej.
„Na jeseň otvoríme v Trenčíne. Prácu na plný úväzok tu nájde okolo tristo ľudí,“ hovorí Marián Szetyinszki, šéf náborového centra nového trenčianskeho hypermarketu. Tesco už pred rokom inzerovalo, v ktorých mestách postaví hypermarket. „Niektorí ľudia sa k nám hlásia už odvtedy. Nedávno sme vyhlásili konkurzy na 26 vedúcich pracovníkov. Oni si sami potom vyberú ďalších okolo 270 zamestnancov,“ dodal Szetyinszki.
V Trenčíne sa na tristo nových miest hlási okolo 1600 záujemcov. Tento región má pritom podpriemernú nezamestnanosť. Szetyinszki: „Keď sme otvárali v Banskej Bystrici, hlásilo sa k nám okolo dva a pol tisíca ľudí. Brali sme štyristo.“ Podľa odborníkov je záujem o prácu v hypermarketoch taký vysoký aj preto, že maloobchodné siete nežiadajú od uchádzačov kvalifikáciu.
Naopak, vo výrobných odvetviach kladú dôraz na kvalifikovanú pracovnú silu. Na Slovensku sa darí v tomto smere hlavne elektrotechnike. Napríklad americká firma Molex si postavila pri Košiciach závod na výrobu konektorov pre automobilový priemysel, preinvestovala tam 75 miliónov dolárov a dnes zamestnáva okolo šesťsto ľudí. Dobré skúsenosti tejto firmy s podnikaním vo vznikajúcom priemyselnom parku Kechnec prinášajú spolu s odporúčaniami U. S. Steel prvé ovocie. V tesnom susedstve Molexu vyrastie onedlho minimálne ďalšia jedna fabrika, v ktorej nájdu prácu stovky Slovákov.
Výroba elektroniky zamestnáva aj ľudí na Orave. V závode belgickej firmy Punch v Námestove vyrába elektronické súčiastky vyše 1100 ľudí. Toto číslo nie je ani zďaleka konečné a podľa neoficiálnych informácií vytvorí fabrika v tomto roku stovky nových miest. Bude to však závisieť od vývoja zákaziek.
Po krachu veľkých strojárenských firiem vznikli hladové doliny len málokde. Veľkí zahraniční hráči totiž často využívali vzduchoprázdno na trhu práce a postavili rýchlo nové fabriky. Jednou z nich je americko-japonská firma Trim Leader na predmestí Martina v Košťanoch nad Turcom. Vyše 730 zamestnancov tu šije autopoťahy pre automobilky Renault a Toyota.
Automobilový priemysel dominuje takmer všetkým nedávno postaveným fabrikám. Okrem podnikov, ako sú Molex alebo Trim Leader, sa buduje veľký priemyselný autopark na Záhorí v Lozorne. Firmy, ktoré v ňom podnikajú, ťažia z blízkosti bratislavskej automobilky Volkswagen. Svoju fabriku so 650 zamestnancami tam už postavil francúzsky výrobca plastových autokomponentov Plastic Omnium. Nemecký koncern SAS Automotive zamestná v Lozorne okolo dvesto ľudí. Prácu vo fabrike na autosúčiastky Lear si na Záhorí nájde ďalších tristo uchádzačov.
TOMÁŠ VELECKÝ
Najznámejší investori na zelenej lúkeinvestor krajina lokalita prac. miesta
Coca-Cola USA Lúka pri Piešťanoch 130
Lear USA Lozorno 300
Leoni Nemecko N. Dubnica 400-1000
Molex USA Kechnec 600
Punch Belgicko Námestovo 1100
Plastic Omnium Francúzsko Lozorno 650
SAS Automotive Nemecko Lozorno 140-200
Tesco Stores V. Británia Slovensko 6000
Trim Leader USA/Jap. Košťany nad Turcom 730