
Turecký premiér Bülent Ecevit hlasuje počas parlamentnej rozpravy o sérii reformných zákonov týkajúcich sa dodržiavania ľudských práv v Turecku. FOTO - REUTERS
Po celonočnej rozprave tureckí proeurópski zákonodarcovia presadili reformy napriek ostrému nesúhlasu nacionalistov z rôznych skupín. Tí na EÚ nazerajú s podozrením a obávajú sa, že schválené legislatívne zmeny rozdelia krajinu podľa etnických línií. Nacionalisti tvrdia, že reformy vlastne budú odmenou pre kurdských povstalcov, ktorí 15 rokov bojovali so zbraňou v ruke za svoju autonómiu v juhovýchodnom Turecku. Pokúsia sa ich zrušiť podaním sťažnosti na najvyší súd.
Zrušenie trestu smrti EÚ určila Turecku ako podmienku na začatie rozhovorov o jeho členstve v únii a o zrušenie reštrikcií voči Kurdom usilovali aj niektoré medzinárodné organizácie. Parlament teraz nahradil trest smrti doživotným väzením bez možnosti prepustenia väzňa. Ale hrdelný trest zostáva na papieri pre prípad vojny a vojnového nebezpečenstva. Trest smrti sa v Turecku nevykonáva od roku 1984, súdy ho však stále vynášajú.
Nacionalisti usilujú o to, aby bol popravený odsúdený predák kurdských rebelov Abdullah Ocalan.
V prípade Kurdov išlo hlavne o to, aby mali možnosť vzdelávať sa vo vlastnom jazyku. Reforma ruší aj niektoré obmedzenia, ktoré platili pre združovanie v občianskych organizáciách a priznáva väčšie práva pre nemoslimské cirkvi. Reformy ešte musí schváliť prezident a musia byť zverejnené v úradnom vestníku. V Turecku však nie je výnimkou, že nová legislatíva sa neuplatňuje. Napríklad nie je jasné, či v skorej budúcnosti otvoria kurdské školy. „Je dôležité, že sme legislatívu schválili, rovnako dôležité však bude uskutočňovanie reforiem,“ povedal proislamský poslanec Abdullah Gul.
Európska únia privítala reformy ako významný krok smerom na lepšiu ochranu ľudských práv a práv menšín. Podľa komisára EÚ pre rozšírenie Güntera Verheugena sa tak Ankara postavila na stranu únie. Tá však podľa Verheugena chce ďalej sledovať ako budú reformy uplatňované.
Schválenie reforiem by malo Turecku otvoriť dvere k predvstupovým rokovaniam s EÚ. Očakáva sa, že o termíne ich začatia sa bude rozhodovať na jej decembrovom summite.
(čtk)