PROUTS NECK - „Na politike Spojených štátov sa nič nemení.“ Povedal to v noci na včerajšok americký prezident George Bush, keď sa ho novinári pýtali, či sa niečo zmení na postoji USA voči Iraku po tom, ako režim Saddáma Husajna prejavil ochotu rokovať s Organizáciou Spojených národov o návrate zbrojných inšpektorov. Tú Irak adresoval OSN v piatok.
Bush sa tak pripojil k svojmu ministrovi zahraničných vecí Colinovi Powellovi, ktorý už v sobotu označil irackú ponuku len za ďalší pokus o naťahovanie sporu ohľadom irackého zbrojenia. „Z hľadiska budúcnosti civilizácie nesmieme dovoliť, aby najhorší svetoví vodcovia vyvíjali a rozmiestňovali tie najhoršie zbrane, a tak vydierali slobodu milujúce národy,“ povedal Bush pred politickým zhromaždením v štáte Maine.
Preverenie irackých programov na výrobu zbraní je rozhodujúcou podmienkou na zrušenie sankcií, ktoré na krajinu uvalila OSN po invázii do susedného Kuvajtu v roku 1990. Ako zdôraznil americký prezident, zostáva v tejto veci trpezlivý. „Použijem všetky nástroje, ktoré mám k dispozícii, aby sme zistili, či Irak vyrába alebo nevyrába zbrane hromadného ničenia“, dodal.
Šéfa inšpektorov Hansa Blixa pozval na rozhovory do Bagdadu iracký minister zahraničných vecí Nádží Sabrí listom adresovaným generálnemu tajomníkovi OSN Kofimu Annanovi. Irak tak deklaroval snahu obnoviť pôsobenie inšpektorov vo svojej krajine, ktorých vypovedal pred štyrmi rokmi. Urobil tak v čase, keď sa v amerických politických kruhoch hromadia špekulácie, ktoré avizujú vojenský útok na Irak s cieľom zvrhnutia režimu Saddáma Husajna. Ako včera v rozhovore pre BBC povedal štátny tajomník amerického ministerstva zahraničných vecí John Bolton, „pozvánka na technické rozhovory nemení nič na snahe o zmenu režimu“. „Tá politika sa nebude meniť bez ohľadu na to, či inšpektori pôjdu alebo nie“, dodal Bolton.
Proti americkej iniciatíve za zvrhnutie irackého režimu sa cez víkend postavili aj Saudská Arábia a Irán. Po stretnutí v Iráne tak urobili saudskoarabský šéf diplomacie Saúd al-Fajsal a iránsky prezident Muhammad Chatámí. Odmietli akýkoľvek vojenský útok proti moslimskej krajine s odôvodnením, že takýto postup nič nevyrieši. (mm, čtk)