
K ukončeniu vojenských operácií v Afganistane by mali prispieť špeciálne jednotky. FOTO - TASR/AP
Amerika vstupuje do novej fázy vojny s terorizmom. Rozhodnutie vyplynulo z najnovšieho stretnutia ministra obrany Donalda Rumsfelda so šéfom veliteľstva špeciálnych operácií, generálom Air Force Charlesom Hollandom. Victoria Clarková, tlačová hovorkyňa Pentagonu vraví:“ Rumsfeld sa vyjadril jasne. Pociťuje potrebu, aby sa začali diať nové veci.“ Tieto „nové veci“ majú spočívať v otvorení novej, agresívnejšej protiteroristickej kampani ako doteraz.
Podľa schváleného plánu majú už v najbližších dňoch zasiahnuť do operácie proti zvyškom al-Káidy a Talibanu, a to nielen na území východného Afganistanu, ale aj v Pakistane, čerstvé zložky viacerých špeciálnych síl.
Pôjde najmä o povestných príslušníkov Navy Seals, kde svojho času pôsobil úspešne aj Richard Marcinko, jeden z najkvalitnejších bojovníkov so slovenskými koreňmi. Pôjde aj o členov protiteroristickej jednotky Delta Force, ktorí majú za sebou viacero úspešných akcií. Tieto sily majú byť nasadené čo najskôr a s jasným cieľom. Majú zlikvidvovať posledné hniezda bin Ládinovej teroristickej organizácie a ozbrojencov z hnutia Taliban.
Doterajšie operácie iných špeciálnych oddielov vrátane SAD - Špeciálnej divízie tajnej služby CIA v počte asi 150 mužov síce zaznamenali viacero úspechov a vyslúžili si ocenenie, pravda nie verejne, ale zápas vôbec nie je na konci. Navyše mnohé jednotky sa dopustili viacerých chýb, akým bolo napríklad nedávne mylné zbombardovanie účastníkov svadobnej hostiny, kde zomrelo skoro päťdesiat ľudí. Velenie špeciálnych jednotiek si uvedomuje, kde sa robia chyby. Američania neboli schopní postupovať v súčinnosti s pozemnými afganskými oddielmi či s náčelníkmi kmeňov v inkriminovaných zónach. Nové oddiely nie sú iba bojovo vyspelejšie od doterajších jednotiek, ale budú oveľa viac než dosiaľ operovať na zemi. Ukázalo sa, že používanie letectva, nech je už akokoľvek silné, neprináša vytýčený cieľ. Američania sa bránili ráznemu postupu na zemi. Predpokladali, že masívnym bombardovaním narýchlo ohlásených cieľov sa oblasť vyčistí. Nič však nemôže byť ďalej od pravdy. Niektoré akcie, akými boli boje o hory Tora Bora či povestná operácia Anakonda, si priam vyžadovali použitie letectva. Terajšia fáza však Američanov prinútila, aby začali čoraz viac operovať na zemi. Najbližšie dni a týždne majú byť orientované práve takýmto smerom. Americká verejnosť sa o ich činnosti síce nemá veľa dozvedieť, ale minister obrany si od novej fázy boja so zvyškami teroristickej siete sľubuje nové, oveľa hmatateľnejšie výsledky. Rumsfeld síce nezbožňuje pompézne vyhlasovanie víťazstiev, ale určite by mu dobre padlo, keby mu veliteľ špeciálnych síl, generál Charles Holland 11. septembra, v deň výročia teroristických útokov na New York a Washington, mohol oznámiť, že vytýčený cieľ sa dosiahol. Má to byť fyzická likvidácia zvyšných oddielov al-Káidy a Talibanu.
MICHAL HAVRAN
Umar vraj ešte žije
KANDAHÁR - Vodca afganského hnutia Taliban mulla Muhammad Umar ešte stále žije a skrýva sa v Afganistane. Na rozdiel on neho, už niekoľko mesiacov nenarazili na stopu po šéfovi teroristickej siete al-Káida Usámovi bin Ládinovi. V sobotu to povedal brat afganského prezidenta a jeho zvláštny vyslanec na juhu krajiny Ahmad Karzaj.
Správy o cestách mullu Umara na juhu Afganistanu prichádzajú pravidelne, uviedol Ahmad Karzaj. „Cestuje na motocykli alebo pešo,“ dodal. Podľa neho Umar už nie je schopný zorganizovať opozíciu proti terajšej vláde.“ Tento chlapík je na úteku a 24 hodín denne trávi plánovaním toho, ako a kam bude utekať,“ vyhlásil. (čtk)