* Najdôležitejšou informáciou pre rýchle nájdenie strateného je poznať čas a miesto, kde ich naposledy videli.
* Deti do 6 rokov sa väčšinou nachádzajú vo vzdialenosti do 3 kilometrov, deti od 7 do 12 rokov sa môžu v krátkom čase dostať až do vzdialenosti 8 kilometrov od miesta, kde ich naposledy videli.
* V oblasti, na ktorú sa pátranie sústredí, musia čo najskôr zistiť všetky nebezpečné miesta – rieky, železničnú trať, tunely, mosty, nebezpečné staveniská a podobne. Tieto miesta treba vzápätí prehľadať a zabezpečiť po celý čas pátracej akcie.
* Dôležité je tiež vyrobiť letáčiky s aktuálnou fotografiou strateného a poznať popis oblečenia, ktoré má na sebe.
* Určuje sa aj psychologický profil nezvestného, aby bolo možné predvídať jeho správanie. Rozdielne treba postupovať pri pátraní v obývaných oblastiach a voľnom teréne.
* V mestách sa vyhľadáva systémom od dverí k dverám najskôr v okruhu 50 metrov od miesta videnia, potom sa okruh rozširuje. Ľudí treba požiadať, aby dovolili prezrieť dvor či pivničné priestory.
* V lese sa stratení hľadajú v rojnici – 10 ľudí ide vedľa v línii širokej asi 30 metrov. Každý člen línie musí mať výhľad na ľudí na jej krajoch. Všetci musia byť na jednej línii, prezrieť sa musí každý krík, či haluz visiaca až po zem.
Podrobnejší návod možno nájsť na internetovej adrese www.rescue.sk . (rp)