BRATISLAVA – Slovensko začalo prvý medzinárodný tender na dodávateľa pre projekt platený z predvstupového fondu Európskej únie ISPA. Na vybudovanie kanalizácie na bravom brehu Váhu a čistiarne odpadových vôd pre Trenčín dostane Slovensko z fondu ISPA 3,9 milióna eur.
Inzeráty pre záujemcov uverejnil Úradný vestník európskych spoločenstiev. „Výber dodávateľa nebude prebiehať podľa nášho zákona, ale plne podľa pravidiel Európskej únie pre predvstupovú pomoc. Predpisy sú ešte detailnejšie a hĺbkovejšie ako naše,“ hovorí Sylvia Kniežová, riaditeľka Implementačnej agentúry ministerstva životného prostredia. Prihlásené firmy musia postupne dokázať splnenie všetkých administratívnych, technických a finančných podmienok.
Konečný výber prebehne na jeseň. Dodávateľ musí dodržať termín dokončenia, čistiareň by mala fungovať už v septembri 2004. „Očakávame veľký záujem. Slovenské stavebné firmy majú rovnakú šancu prihlásiť sa, bude zaujímavé sledovať, či obstoja v skutočne európskom tendri,“ hovorí Kniežová.
Tender by mohol významne urýchliť čerpanie európskej pomoci aj v ostatných projektoch ISPA v oblasti vodného hospodárstva. Únia okrem Trenčína schválila stavby a opravy čistiarní odpadových vôd a kanalizácií v Komárne, Nitre a Banskej Bystrici, Zvolene a Martine.
Slovensko v pondelok uzavrelo kapitolu regionálny rozvoj, ktorej dôležitou súčasťou je pomoc zo štrukturálnych fondov a fondu súdržnosti únie. Únia často poukazovala na slabé využívanie predvstupovej pomoci, čo nedávalo záruky, že po vstupe budeme schopní zvládnuť oveľa vyššie sumy z týchto fondov.
„Aj pokrok v projekte Čističky odpadových vôd Trenčín prispel k hladšiemu uzavretiu kapitoly. Toto je zelená aj pre budúcnosť. Ak to zvládneme, Európska komisia nadobudne dôveru, že vieme realizovať projekty,“ hovorí Kniežová.
Implementačná agentúra by v marci 2003 mala byť plne akreditovaná, čo by taktiež malo zvýšiť dôveru Bruselu k Slovensku. „Doteraz Európska komisia kontrolovala a odsúhlasovala všetky projekty pred ich schválením a aj po realizácii. Ak získame akreditáciu, budú nás kontrolovať len potom, nebude potrebné zdĺhavé vyjednávanie s Bruselom. Komisia bude mať dôveru, že dodržiavame všetky jej pravidlá a nesieme plnú zodpovednosť,“ hovorí Kniežová. (mar)