Verejnosť sa tak prvý raz mohla dozvedieť, o čom Amerika rozmýšľa, aké sú možnosti a aké sú riziká vojenskej operácie.
Pred zahraničným výborom Senátu vystúpili viacerí experti. Jedni upozornili, že Irak môže byť už veľmi blízko k atómovej bombe a je preto potrebné konať. Druhí však varovali, že riziká sú príliš vysoké a Pentagon musí vedieť, že iracká armáda sa nevzdá. Nasadiť preto budú musieť tisícky vojakov.
Bývalý šéf inšpektorov OSN v Iraku Richard Butler senátorom povedal, že Bagdad po odchode medzinárodného tímu inšpektorov pred štyrmi rokmi zvýšil výrobu chemických a biologických zbraní a nepochybne pracuje aj na atómovej bombe. Irak mal podľa neho technológiu a vybavenie na výrobu bomby už pred desiatimi rokmi, ale nemal materiál. „Otázka znie: Získal už Irak potrebný štiepny materiál, či už obohatil urán z domácich zdrojov alebo ho dodali zvonku? Odpoveď nepoznám,“ povedal Butler.
Viacerí irackí inžinieri, ktorí z krajiny utiekli, senátorom povedali, že ich krajina by mohla vyrobiť atómovú bombu do konca roku 2005.
To nahráva Bielemu domu. Podľa médií sa tam už dlhé týždne horlivo diskutuje o možnostiach útoku. V jednom sa vraj zhodujú zástancovia rýchlych aj umiernenejších riešení: čas hrá proti Američanom.
Umiernení na čele s ministrom zahraničia Colinom Powellom hovoria, že by bolo lepšie prinútiť Saddáma, aby opäť pustil do krajiny medzinárodných inšpektorov. Po minulotýždňových neúspešných rokovaniach generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana sa ale zdá, že táto možnosť odpadá.
Preto sú si médiá opäť istejšie, že musí prísť akcia. V podstate sa hovorí o troch scenároch:
1. masívny útok zo zeme aj zo vzduchu,
2. cielené bombardovanie skladísk zbraní a vojenských základní,
3. útok na Bagdad a zvrhnutie diktátora Husajna.
Neistý tak zostáva v podstate už len čas. Zhoda panuje v tom, že najskôr na jeseň a pravdepodobnejšie začiatkom budúceho roka. Dovtedy sa však môže veľmi veľa zmeniť.
Isté je, že vo Washingtone sa začala fáza presviedčania. Pred prípadným útokom jednoducho Bush potrebuje mať Američanov pripravených. A nie len ich. Presvedčiť musí aj svet. Snáď s výnimkou Británie, sú všetci jeho spojenci proti. Opakovane mu to odkazuje jordánsky kráľ Abdalláh a zopakoval mu to priamo do očí aj včera: je to zlý nápad, útok na Irak destabilizuje celú oblasť. Preto sa začalo diskutovať.
MATÚŠ KOSTOLNÝ