
Unavený záchranár iste tuší, že tragédie sa často odohrávajú z banálnych dôvodov. FOTO - REUTERS
Keď sa ukrajinskí baníci vyberú do zmeny, ich manželky prežívajú strach až do chvíle, kým sa manžel nezjaví späť vo dverách. Vedia, že žijú v domácnosti s mužom, ktorý má zrejme najrizikovejšie povolanie na svete. Otázka je každý deň rovnaká - koho si vyberie ukrajinská banská ruleta tentoraz?
Tento rok zahynulo v podzemí už viac ako 150 ľudí. Po nešťastí sa opakuje vždy ten istý scenár - príbuzným obetí príde kondolencia od prezidenta Leonida Kučmu a vyčlení sa odškodné, zriadi sa vyšetrovacia komisia, niekedy aj obvinia niekoho z vedenia banskej spoločnosti. Po čase však príde ďalšie nešťastie.
Ak by sa mali brať vážne do úvahy bezpečnostné opatrenia, nesfára možno na Ukrajine ani noha. Príslušný úrad zastavil práce v 43 baniach, ktoré nespĺňali bezpečnostné normy. Rôzne výhrady mal však proti situácii v 419 z 544 kontrolovaných baní, v ktorých nariadil obmedziť ťažbu.
Úplným zatvorením by vláda riskovala vážne sociálne nepokoje. Výrazne stratové bane totiž zamestnávajú asi 450-tisíc ľudí a v oblasti nie sú žiadne nové pracovné miesta. Chýbajú peniaze na moderné bezpečnostné systémy a zlepšenie pracovných podmienok.
Tragédie sa často odohrávajú z úplne banálnych dôvodov. Pri požiari v bani v Donecku v polovici augusta zomrelo 35 chlapov. Stačili pritom len dve vedrá vody a zavčas zastaviť neveľký oheň. Hasili ho napokon 12 dní - baníci neboli na svojich miestach, a tak sa oheň šíril. Mnohí sa vtedy udusili preto, že nemal kto obsluhovať výťah.
Po tejto nehode asi 600 baníkov zablokovalo hlavnú ulicu v Kyjeve a vynútili si stretnutie s premiérom Anatolijom Kinachom. Pripojili sa tak k desiatim baníkom, ktorí držali asi mesiac hladovku a naliehali tak na vládu, aby im vyplatila platy a reformovala ťažobný priemysel. Zatiaľ sa však nič nemení.
(mch, reuters, čtk, tasr)