Jedlo a pitie

Pokrm má príjemne poštekliť

aj nos

Pokrm má poskytnúť potešenie nielen chuťou, farebným zložením, ale aj vôňou. V receptoch sa preto dáva viac priestoru bylinkám, koreninám, koreniu a šťave z citróna a limetiek. Kráľovnou stola sa ale stáva kvetina - nielen vo váze, ale aj na tanieri, prípadne na obruse, napísala fran-cúzska tlač.

Do popredia sa dostávajú najmä indické a orientálne koreniny. Gurmáni však objavujú aj ruže, tymián, ďalší sú ochotní načať pomaranč alebo limetu a získať tak ďalší zdroj intenzívnej vône. Ľudia, ktorí strávili určitý čas v Indii a priľahlých krajinách, si pripravia jednoduchý šalát a použijú pritom nasekanú mätu, nakrájaný koriander a rascu. Dôkazom obnoveného hľadania exotiky na tanieri je úspech thajskej kuchyne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prednostné miesto na stole sa dostáva kvetom, nielen vo váze, ale aj na tanieri. Ani jeden dezert sa už gurmánom nepodáva bez toho, aby na tanieriku neležal kvet. Niektorí ho dokonca dávajú aj do pohára so zaváraninou: používa sa kvet fialky, levandule, jazmínu, pomaranča i citróna.

Spomedzi kvetov aj medzi gurmánmi vedie ruža. Jej lupienky možno napríklad pridať do octového nálevu; istá Parížanka posype prestretý stôl ružovými púčkami a niekedy z nich prisype aj do šalátu. Obrus i prestieranie pokropí vodou, v ktorej nechala vylúhovať ruže.

Elisabetta z talianskej Modeny kupuje kvietky šalvie a pridáva ich do cesta na palacinky. Je to lahôdka a zážitok nielen pre ústa, žalúdok, ale aj pre nos.

Piť či nepiť?

V niektorých západných krajinách vzrástla konzumácia tzv. soft drinkov na 8 až 12 za týždeň, čo je asi 400 až 600 za rok. Rôzne koly a limonády takisto obsahujú kofeín. Predovšetkým je v nich príliš veľa cukru. Z hľadiska výživy telu dodávajú prázdne kalórie, ktoré telu neprospievajú. Navyše obsahujú látky, ktoré telo znečisťujú a prekážajú im pri odbúravaní tukov.

SkryťVypnúť reklamu

Šumivé nápoje takisto obsahujú veľa kyseliny fosforečnej. Keď sa ju telo snaží cez obličky vylúčiť, táto kyselina sa viaže na vápnik a tento životne dôležitý prvok si berie z kostí, zubov, nechtov a vlasov. Šumivé nápoje takisto prispievajú k osteoporóze u žien.

Diétne alternatívy týchto nápojov sú pre telo ešte nebezpečnejším chemickým koktejlom. Navyše, príliš neprispievajú k strate nadváhy. Pri zhadzovaní tukov a obnove metabolických procesov telo dia nápoje vôbec nepotrebuje. Ovocné džúsy sú na tom lepšie, i keď i tu je veľká koncentrácia cukru. Na jeden pohár džúsu je treba tri až päť pomarančov. Ak vypijete jeden pohár, nič sa nedeje. V horúcom počasí však človek siahne po viacerých. Avšak v letnom počasí je lepšie zjesť pomaranče, ako veľa piť. Bylinkové čaje neškodia. Je dobré piť podľa chuti, avšak radšej nesladené. Vyvarujte sa však farebných príťažlivých balení a radšej zistite, či sú naozaj absolútne prírodné. Mnohé z nich totiž obsahujú umelé farbivá, príchute a nadbytočné kalórie.

SkryťVypnúť reklamu

Vysokokalorické jedlá vyvolávajú

pocit hladu

Ozajstný začarovaný kruh vysokokalorických jedál a problémov s nadváhou predstavili americkí experti. S každým hamburgerom, pečeným bravčovým alebo tučným syrom rastie chuť na ďalšie sústo. Tomuto nežia-ducemu javu sú na vine krvné tuky triglyceridy. Práve ony aktivizujú gény v príslušnej časti mozgu zvanej hypothalamus, čo vyvoláva následne pocity neprekonateľného hladu.

Gény sa taktiež postarajú o to, že sa maškrty začínajú meniť na nepotrebné zásoby tuku a usadzovať sa vo forme tukových vankúšikov na miestach, kde si to človek želá najmenej.

Ľudský organizmus je uspôsobený tak, aby ušetril do zásoby čo najviac energie, tvrdí americký lekár Joel Elmquist. Z hľadiska evolučného vývoja je stála prítomnosť potravín na planéte ešte príliš mladým javom na to, aby si na ňu ľudský organizmus zvykol a dokázal sa s ňou vysporiadať.

SkryťVypnúť reklamu

Na prakticky neobmedzený prívod živín reaguje telo stále podľa vzorca zakódovaného v bunkách niekoľko tisícročí a nadbytočné látky si ukladá do zásoby. Tento prastarý genetický vzorec umožnil totiž našim prapredkom prežiť v krutých prírodných podmienkach na úsvite ľudstva, v dobe, keď si museli svoju potravu zháňať len s veľkou námahou a s vypätím všetkých síl.

Podľa vedeckých výskumov začína úsporný mechanizmus človeka fungovať, pokiaľ v strave prijíma viac ako 30 percent tukov. Taký istý mechanizmus objavili experti aj u myší a potkanov.

Jablkový džús môže chrániť pred

srdcovými chorobami

Jablková šťava môže mať priaznivé účinky na srdce ako ochrana pred srdcovými chorobami. Vyplýva to zo správy amerických vedcov, ktorí zistili, že denná konzumácia jablkového džúsu zrejme spomaľuje procesy vzniku srdcových chorôb.

SkryťVypnúť reklamu

V jablkách a jablkovej šťave objavili vedci látky podobné tým, ktoré sa nachádzajú v červenom víne a čaji a ktoré pomáhajú znižovať tzv. zlý cholesterol (LDL). Uvoľňovanie LDL do krvi prispieva k zužovaniu srdcových tepien a v k vzniku artériosklerózy. Výskumníci zistili, že dokonca aj nízke dávky jablkového džúsu môžu znižovať riziko srdcových chorôb za relatívne krátku dobu.

Napriek tomu, že vedci očakávali pozitívne výsledky, boli prekvapení tým, že priaznivé účinky sa prejavili už po šiestich týždňoch jablkovej kúry. „Malý príjem jablkovej šťavy má schopnosť znižovať rizikové faktory srdcových chorôb v celkom krátkom časovom období. Táto malá zmena stravovania môže hrať významnú rolu vo výžive prospievajúcej zdravému srdcu,“ dodala členka výskumného tímu.

SkryťVypnúť reklamu

Počas dvanástich týždňov pozorovali vedci 25 zdravých ľudí, ktorí do svojho denného jedálnička zaradili 350 ml jablkovej šťavy alebo dve jablká. Polovica účastníkov pila stopercentný jablkový džús, zatiaľ čo druhá polovica konzumovala celé jablká. Počas tejto doby skúmali vedci nielen zloženie potravy - príjem tukov, bielkovín, sacharidov, ale tiež objem kalórií a telesnú váhu. V sledovaných ukazovateľoch neboli medzi testovanými dobrovoľníkmi žiadne veľké rozdiely. Vedci takisto merali hladinu „zlého“ cholesterolu, aby zistili, za ako dlho dochádza k jeho štiepeniu a uvoľňovaniu krvi. Dlhšia doba rozkladu LDL sa spája s nižším rizikom srdcových chorôb. U pozorovaných ľudí, ktorí pili jablkový džús, sa tento interval po šiestich týždňoch predĺžil o dvadsať percent. Konzumácia celých jabĺk mala takisto priaznivé zdravotné účinky, ale nie tak výrazné.

SkryťVypnúť reklamu

(čtk, tasr, r)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  3. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  4. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  1. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  2. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  3. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  6. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  7. Zlatý sen vo vzduchu
  8. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 167
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 664
  3. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 658
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 443
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 774
  6. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 3 436
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 912
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 227
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu