
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
V článku Karel Kučera, študent 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej, vysvetľuje dôvody vzniku petície, ktorá navrhuje zmeniť systém prideľovania ubytovacích lôžok v internátoch Univerzity Karlovej. Obrátili sa s ňou na kompetentné české orgány. Odrazu sa ma Mária pýta, dokedy treba odovzdať žiadosť o ubytovanie v internáte. A dodá: „Aj tak ho nedostanem, Kvôli tebe.“
Áno, kvôli mne a ostatným slovenským študentom nezíska Mária ani jej kamaráti z Jihlavy miesto v internáte. Pri jeho udelovaní totiž rozhoduje kritérium vzdialenosti od miesta trvalého pobytu. Ktorého českého študenta oddeľuje od Prahy viac kilometrov ako Bratislavčana či Košičana? Je to jednoduchá matematika, no nepríjemná a v ich očiach oprávnene nespravodlivá realita pre Čechov.
Na prijímacích pohovoroch prenasleduje českého maturanta slovenčina a v krúžku tvoria niekde i viac ako polovicu kolegovia so slovenským občianstvom (na 1. lekársku fakultu UK v Prahe bolo tento rok prijatých 198 Slovákov, čo je takmer polovica všetkých prvákov, na Matematicko-fyzikálnej fakulte ich bolo 175, teda až 75 % z celkového počtu).
Na vysokých školách v Českej republike študuje 3542 Slovákov. To podnietilo na začiatku akademického roku vášnivú debatu v médiách na tému zaberania vysokoškolských miest cieľavedomými Slovákmi. Predstavenstvo akademickej obce sa postavilo na „našu“ stranu. Argumentovali prílivom kvalitných mozgov do republiky a zlepšením česko-slovenských vzťahov. Tieto vzťahy sa však vyvíjajú nerovnomerne: na slovenských univerzitách dnes študuje len 264 Čechov.
Ešte pred prijatím nového vysokoškolského zákona v novembri 1998, ktorý poslucháčov študujúcich v češtine nepovažuje za cudzincov, existovala dohoda o kvótach. Nepomer medzi záujmom slovenských študentov o štúdium v Čechách a opačne existoval už vtedy, dnes je priepastný. Nový zákon uspokojil slovenské chúťky na štúdium v Čechách, dovtedy obmedzované kvótnou matematikou. Českí študenti sa v rodnej krajine cítia diskriminovaní.
Akademický senát 1. lekárskej fakulty prijal petíciu českých študentov pozitívne. Kvestor je opatrnejší. Oprávnene má strach z obvinenia zo xenofóbie.
Spôsob, akým žiadajú českí vysokoškoláci internáty pre Jihlavčanov, sa javí ako snaha o diskrimináciu. Chcú buď prideľovať miesta na základe štátnej príslušnosti, alebo zredukovať české dotácie len na českých študentov. Za optimálne riešenie považujú príspevky Slovenska na ubytovanie pre Slovákov. Pri dnešnej situácii v školstve je to utopická myšlienka.
Ondrej Dostál, predseda spolku slovenských študentov v Čechách Detvan, sa pre SME vyjadril: „Nie sme spokojní s ohlasom na naše bývanie v internátoch. Je v moci študentov, aby sa tento problém riešil kompromisom. Ideálne by bolo vytvoriť ešte jeden internát alebo aspoň dočasné ubytovanie, z ktorého sa budú študenti počas školského roku presťahovávať na normálny internát. Myslím, že ďalší rok nastúpi menej slovenských študentov. Ak by sa ich počet priveľmi zvýšil, bol by to závažný problém.“ Možnosť straty nároku na internát vylučuje. Obavy má len zo zvýšenia poplatku za ubytovanie.
V utorok Ondrej Dostál potvrdil novú informáciu Slovenského veľvyslanectva v Čechách, podľa ktorej dostala Univerzita Karlova dotácie na internáty na budúci školský rok. Zdá sa, že problém sa vyriešil i bez radikálnych riešení z petície.
JANA KADLECOVÁ, študentka Fakulty sociálnych vied, UK, Praha