
Časť poplatkov za prijímacie pohovory si uchádzači môžu žiadať späť. Žiadna škola im ich však nevráti v plnej výške. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Uchádzači o vysokoškolské štúdium majú právo požiadať vysoké školy o vrátenie časti poplatkov za prijímacie pohovory. Vyhlásil to včera expert pre školstvo KDH a zároveň štátny tajomník ministerstva školstva Martin Fronc.
Vysoké školy by mali byť ústretové najmä, ak sa kryli termíny viacerých prijímacích skúšok. „Vysoké školy sú tu na to, aby vychádzali v ústrety uchádzačom, ak je to v súlade so zákonom.“
Vrátenie časti poplatkov prichádza do úvahy vtedy, ak nezodpovedali skutočným nákladom na prijímacie skúšky. V tejto veci sa už Fronc obrátil aj na Slovenskú rektorskú konferenciu.
„Vychádzal som zo sťažností študentov i rodičov a z toho, že niekedy vysoké školy nie sú ochotné preložiť konanie prijímačiek ak má študent zároveň viaceré prijímacie skúšky,“ hovorí Fronc.
Mnohé vysoké školy už uchádzačom, ktorí sa na prijímačkách nemôžu zúčastniť, časť poplatkov vracajú. Celú sumu málokde – argumentujú administratívnymi nákladmi.
„Pre každého prihláseného uchádzača vytlačíme testy, pozvánky, pošleme informačné materiály, kúpime perá. Takmer polovica ľudí má prihlášky nekompletné, treba s nimi telefonovať, korešpondovať,“ hovorí vedúca študijného oddelenia Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Eva Chmelárová.
Poplatok je 1000 korún, ale každému umožnia zúčastniť sa na prijímačkách – jeden z termínov je v sobotu.
Dôvody uchádzača, ktorý žiada o vrátenie poplatku, musia byť vydokladované.
„Ak študent vopred oznámi, že nepríde, a požiada o vrátenie manipulačného poplatku, vraciame mu jeho časť. Vlani to bolo 550 korún zo 750. Snažíme sa tiež presunúť termín prijímačiek uchadzačovi tak, aby sa mu nekryl s inou školou, kde preloženie nie je možné,“ hovorí dekan Obchodnej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave Ferdinand Daňo. Poplatky nevracajú v prípade, že študent neprišiel na prijímačky bez dôvodu a nepožiadal ani o náhradný termín. Podobne postupuje aj Fakulta ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre. „Študentom umožňujeme, aby si presunuli termín. Tento rok sme tak vyhoveli už 200 uchádzačom o vysokoškolské štúdium. Ak má študent vážne dôvody, že neprišiel, tak mu vraciame 250 korún zo 600,“ hovorí tajomníčka fakulty Oľga Bániková.
Jednoduchá situácia je tam, kde poplatok vyberajú až priamo na prijímačkách – zaplatí len ten, kto skutočne na prijímačky prišiel, čo je prípad Fakulty architektúry STU. „U nás sa výška poplatku takmer presne vyrovná nákladom na prijímacie konanie. Robíme talentové škúšky, študenti dostávajú psychologické testy, kresliarsky materiál, niečo použijeme na kapitálové výdavky – kúpili sme počítač, na ktorom spracúvame výsledky,“ hovorí tajomníčka Zora Janáčová.
Zákon stanovuje, že výška poplatkov za prijímacie skúšky je od 200 do 1000 korún, vysoké školy túto sumu nemôžu prekročiť.
(sita, mar)