„Ako sa najlepšie naučíte cudzí jazyk? Nájdite si priateľku alebo priateľa v takej krajine, kde sa hovorí jazykom, ktorý sa chcete naučiť,“ povedal David Edward Lyscom, veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska v SR, na tlačovej besede ku Dňu otvorených dverí zahraničných inštitútov v Bratislave. A s úsmevom dodal: „Preto vlastne neviem po slovensky, lebo moja manželka povedala, že to nie je dobrá cesta pre mňa.“
Tip jeho kolegu Franka Lambacha, veľvyslanca Spolkovej republiky Nemecko, je trochu iný: pozerať pravidelne komisára Rexa v nemčine. „Ja sám som sa po španielsky naučil z pištoľníckych seriálov, ktoré som sledoval, keď som bol v Španielsku. Najviac funguje každodenný kontakt s jazykom.“
Veľvyslanci sa zhodli na tom, že znalosť cudzieho jazyka už nie je výsadou a privilégiom tých, ktorí majú možnosť cestovať, ale že je životnou nutnosťou a potrebou.
„Európska únia kladie veľký dôraz na vyučovanie cudzích jazykov. V roku 1995 prijala bielu knihu, v ktorej definovala ovládanie troch jazykov ako hlavný cieľ vzdelávacej politiky. Chceme zvýšiť záujem o štúdium cudzích jazykov, zvýšiť kvalitu výučby a podporiť inovatívne programy,“ povedal Walter Rochel, veľvyslanec delegácie Európskej komisie v SR. Ako jediný zo zahraničných účastníkov povedal prejav po slovensky.
Dňom otvorených dverí piatich zahraničných inštitútov - rakúskeho, nemeckého (Goetheho inštitút), francúzskeho, britského a talianskeho - bude piatok. Počas tohto dňa od 10.00 do 18.00 h je vstup do inštitútov voľný. Program bude bohatý - môžete získať informácie o ich študijných aktivitách, pozrieť si ukážky vyučovacích hodín jednotlivých jazykov. Nebudú chýbať ani rozprávky, filmy a divadelné hry pre deti.
V rebríčku záujmu o cudzí jazyk vedie na plnej čiare angličtina, a to na celom svete - napríklad vo Francúzsku si ju vyberá až 94 percent žiakov.
SOŇA REBROVÁ