Najlepšími privatizérmi by boli lekári

BRATISLAVA – Skončiť privatizáciu polikliník sa do volieb nepodarí. Hoci vláda zoznam polikliník, odborných liečebných ústavov a niektorých lekární určených na odštátnenie vydala už v júni minulého roku, nie všetky už predložili základný privatizač

Do privatizácie je určená aj poliklinika na Šustekovej ulici v Bratislave-Petržalke. Jej účtovná hodnota je vyčíslená na takmer 37 miliónov korún. O novom majiteľovi vláda ešte nerozhodla. Získať budovu má záujem aj družstvo založené lekármi, ktorí v budove ordinujú. Samostatne štát predá lekáreň, ktorá sa nachádza v budove.

FOTO SME - PAVOL MAJER

BRATISLAVA – Skončiť privatizáciu polikliník sa do volieb nepodarí. Hoci vláda zoznam polikliník, odborných liečebných ústavov a niektorých lekární určených na odštátnenie vydala už v júni minulého roku, nie všetky už predložili základný privatizačný projekt.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Sprivatizovaných má byť 169 zariadení. Aj keď o ne má záujem všelikto, doterajšie zdravotnícke služby by v nich nemali zaniknúť.

„Nový vlastník sa v zmluve musí zaviazať, že najmenej pätnásť rokov zachová v objekte poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Privatizovať polikliniku môže len subjekt, ktorý je spôsobilý na výkon zdravotnej starostlivosti v nej,“ povedal hovorca ministerstva privatizácie Róbert Merva.

Privatizácia mešká najmä pre administratívu. „Základný privatizačný projekt je vlastne súpis majetku, ktorý je určený na privatizáciu. Aby sme mohli vydať rozhodnutie o zaradení tohto štátneho majetku do privatizácie, potrebujeme mať listy vlastníctva od budov, pozemkov, kolaudačné listy, presnú špecifikáciu majetku, účtovnú hodnotu. Tieto veci neboli vždy splnené,“ hovorí Merva.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda v júni stihla rozhodnúť o privatizácii dvoch obvodných zdravotných stredísk a dvoch lekární, ktoré patrili poliklinike Ružinov. V auguste by mala zasadať ešte aspoň trikrát a polikliniky budú znova na programe. „Máme pripravených niekoľko desiatok projektov,“ hovorí Merva.

Na mestá a obce prejdú polikliniky zadarmo a bez dlhov. Aj mestá a obce musia mať odborných garantov, ktorí budú spôsobilí poskytovať zdravotnícke služby. Obce to najčastejšie riešia spoluprácou s lekármi, ktorí v poliklinike pracujú. Aj mesto alebo obec môže nanovo upraviť výšku nájomného pre ambulancie.

Druhou formou privatizácie polikliník je ich priamy predaj vopred určenému záujemcovi. V prípade predaja musí nový majiteľ prevziať aj všetky ich dlžoby. „Záujemca vzíde z výberového konania na ministerstve privatizácie. Výber musí schváliť vláda. Na základe jej rozhodnutia musí Fond národného majetku objekty priamo predať tomuto záujemcovi,“ hovorí Merva.

SkryťVypnúť reklamu

V komisii zasadajú zástupcovia ministerstva privatizácie, zdravotníctva, parlamentu a FNM. „Posudzuje sa ponuka ako celok, nielen cena,“ povedal Merva.

Lekárky z Detskej polikliniky v Topoľčanoch si založili spoločnosť s ručením obmedzeným a už budovu získali. Všetky náklady platia samy, na rekonštrukciu si museli zobrať úver. „Roky sa do budovy neinvestovalo, tak to teraz dávame do poriadku. Momentálne maľujeme. Musíme sa učiť podnikať,“ hovorí jedna z nich, Viktória Bobocká.

Podobný projekt pripravili aj lekári z polikliniky na Mýtnej ulici v Bratislave. „Založili sme akciovú spoločnosť a uchádzame sa o kúpu. Už sme investovali do našich ambulancií, máme predstavy, ako by sa to tu dalo celé zlepšiť. Napäto čakáme, ako to dopadne,“ hovorí psychiatrička Eva Janíková. V budove pracuje už roky. Dnes je neštátnou lekárkou, ambulanciu si prenajíma. Ak by budovu získali zamestnanci, sami by si určovali výšku nájmu. „Závisel by od toho, ako budeme podnikateľsky šikovní,“ hovorí. Lekári by potom mohli svoje ambulancie predávať, odkazovať či založiť. To je bežné aj v iných krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

Oficiálne majú takéto spoločnosti v privatizácii lepšiu šancu ako cudzí subjekt. „Je to jedno z preferovaných kritérií, keď majú o kúpu záujem tí, ktorí tam pôsobia,“ hovorí Merva.

Vhodnosť predaja polikliník priamo lekárom uznáva aj ministerstvo zdravotníctva. „Najvhodnejším nadobúdateľom bude obchodná spoločnosť, ktorej spoločníkmi budú zdravotnícki pracovníci privatizovaného zariadenia, prípadne so spoluúčasťou obce.“

Problémom lekárov je však často nedostatok kapitálu a malá možnosť získať úver. Najmä na veľké budovy v centrách miest je pre nich problém dať dohromady dosť peňazí.

Súkromné spoločnosti môžu štátu za polikliniku ponúknuť viac, ale nie vždy je dostatočná záruka, že budú na doterajšej úrovni a v rovnakom rozsahu poskytovať zdravotnícke služby.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo zdravotníctva si aj naďalej vyhradzuje právomoc kontrolovať sprivatizované zariadenia. Zmenu rozsahu ich činnosti, napríklad zrušenie niektorých služieb, musí ministerstvo odsúhlasiť.

Čo zostane štátne

Záchranná zdravotná služba (okrem dopravnej zdravotnej služby, ktorá môže byť štátna alebo neštátna).

Časť špecializovanej ambulantnej starostlivosti – ambulancie umiestené v tých nemocniciach a poliklinikách, ktoré ostanú majetkom štátu.

Zariadenia, ktoré plnia osobitné úlohy – zariadenia na vzdelávanie zdravotníkov, vedeckovýskumné a vývojové zariadenia, zdravotnícke kontrolné zariadenia, štátne zdravotné ústavy.

Vysokošpecializované zdravotnícke zariadenia (napríklad Slovenský ústav srdcových chorôb, Národný ústav TBC a respiračných chorôb, Národný onkologický ústav…)

SkryťVypnúť reklamu

Fakultné nemocnice, niektoré nemocnice II. a III. typu

Privatizuje sa

zdravotné strediská polikliniky verejné lekárne niektoré liečebne pre dlhodobo chorých niektoré detské ozdravovne sanatóriá odborné liečebné ústavy  prírodné liečebné kúpele Slovthermae Viac v rubrike LEKÁRI

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 152
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 973
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 729
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 844
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 008
  6. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 869
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 501
  8. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 2 316
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu