
FOTO – TASR
Ako hodnotíte priebeh zberu sčítacích tlačív?
„Sčítacie hárky sa v tomto období len začínajú zbierať. To, čo už vyzbierali, bolo bezproblémové.“
Médiá zverejnili viaceré pikantérie, ktoré ľudia napísali do hárkov – vymyslené národnosti, náboženstvá, školy a adresy. Máte informácie, že by týchto nepravdivých údajov mohlo byť toľko, že by mohli byť štatisticky významné?
„Zatiaľ sú to reči, ktoré sa rozprávajú medzi ľuďmi. Môžem pochybovať, či to skutočne tam niekto napísal, alebo sa len chváli v krčme alebo medzi kamarátmi. Ja byť študentom, tiež hovorím, že som Eskimák…. Závisí však od množstva.“
Riešili ste už prípad prezradenia údajov komisármi?
„Zatiaľ nie. Zatiaľ to bolo tak, že ‘jedna pani komisárka povedala, že niekto napísal do hárku‘. Žiadne konkrétne porušenia zo strany konkrétneho komisára. Ale ak majú médiá informácie o nepravdivých údajoch z tlačív od komisárov, ide o porušenie sľubu mlčanlivosti. Bolo by dobré, keby v takom prípade novinár oznámil, ktorý komisár to bol a my vyvodíme dôsledky.“
Čo ak sa zistí, že v niektorom sčítacom obvode skutočne vysoké percento ľudí napísalo do tlačív hlúposti?
„Dá sa to samozrejme zistiť, ale my ako štatistici sa ‘hráme‘ s veľkými číslami. Ak z 5,5 milióna Slovákov bude 1000 Siouxov alebo Eskimákov, to je štatisticky bezvýznamná chyba. Nemá význam sa tým zaoberať. Budú zaradení do kategórie ‘iní‘.“
Nebudete teda spätne pokutovať napríklad študenov na niektorom internáte, kde sa vo zvýšenej miere objavili nepravdivé údaje?
„Nie. Buď sú Eskimáci, alebo si robia žarty z vážnych vecí.“
Kedy budú prvé výsledky sčítania?
„Teraz sme v etape, keď sa údaje dostávajú z okresných úradov k nám. Od 11. do 16. júna obce odovzdávajú údaje okresným úradom. Koncom júna by mohli byť k dispozícii prvé orientačné výsledky, ako sčítanie dopadlo – koľko osôb, koľko bytov bolo sčítaných.“ (mar)