
Bush a Cheney - prezident a jeho vicekráľ. FOTO - TASR/AP
„Cheney je unikátnym prípadom. V Bielom dome je ústredným tvorcom zahraničnej politiky. Všetko prechádza cez neho,“ hovorí známy historik Douglas Brinkley. A Richard Perle, za Ronalda Reagana námestník ministra obrany a jeden z najvplyvnejších mužov na americkej scéne, ktorý dnes radí ministrovi obrany Rumsfeldovi, pridáva: „Nepamätám si, aby mal prezident taký stupeň dôvery k viceprezidentovi. Zvyčajne majú americkí viceprezidenti menej vplyvu než prezidentov vládny štáb.“
Nadštandardný vzťah
O nadštandardnom vzťahu prezidenta Georgea Busha a viceprezidenta Dicka Cheneyho sa hovorilo hneď od začiatku. Nie je žiadnym tajomstvom, že keď sa Bush junior rozhodoval, koho by mal mať v tandeme, poslúchol otca. Bushovi seniorovi slúžil Cheney ako minister obrany.
Powell musel cítiť, že ak sa stane ministrom zahraničia, nebude mať v tvorbe politiky hlavné slovo. Určite vedel, že Bush si takého znalca sveta neberie k sebe preto, že vo voľbách voliči Cheneyho domovského štátu Wyoming odovzdali hlas republikánovi Bushovi.
Mocná štvorka plus
Už pred 11. septembrom priniesol magazín Time veľký článok, v ktorom písal o slabnúcom vplyve Powella na formulovanie americkej zahraničnej politiky. Po útoku na dvojičky a Pentagon sa autorita Dicka Cheneyho v tvorbe vzťahov so svetom zmnohonásobila.
Prezident síce berie do úvahy rady „mocnej štvorky“, do ktorej patrí popri viceprezidentovi poradkyňa pre národnú bezpečnosť Riceová, minister zahraničia Powell a minister obrany Rumsfeld. Lenže po tejto porade sa ešte osobitne stretáva s viceprezidentom.
Denník USA Today napísal, že vždy po pravidelnom týždennom obede týchto dvoch mužov prezident ohlasuje najnovší kurz v zahraničnej politike. Nie je preto náhoda, že neustále sa objavujú chýry, že Colin Powell uvažuje o demisii, aj keď to začiatkom tohto týždňa znovu poprel.
Vicekráľ
Aj keď viceprezidenti majú vlastný štáb ľudí, Cheney si vybudoval ešte osobitný trinásťčlenný zahraničnopolitický tím. Vlastne menšie ministerstvo zahraničných vecí. Pracujú v ňom mimoriadne schopní analytici a tí dodávajú Chenymu špeciálne informácie. Na ich základe potom priamo radí prezidentovi, čo by bolo najvhodnejšie podniknúť.
Vplyv Dicka Cheneyho na americkú zahraničnú politiku je vraj teraz taký značný, že aj zahraniční politici vedia, kto hrá prvé husle. Nedávno egyptský prezident Husní Mubarak separátne obedoval s viceprezidentom vo Washingtone. A polhodinovým rozhovorom s Cheneym zavŕšila pred časom svoje rokovania aj nová francúzska ministerka zahraničia Dominique de Villepinová.
Nemenovaný bývalý vysoký predstaviteľ v Clintonovej vláde povedal: „Viceprezident Al Gore bol prezidentovi Clintonovi mladším partnerom. Cheney je vicekráľom!“
MICHAL HAVRAN