BRUSEL, BRATISLAVA - Slovensko uzavrelo v prístupových rokovaniach s Európskou úniou kapitolu Regionálna politika (dovedna sme ich už ukončili 27 z tridsiatich). Táto kapitola má podľa hlavného vyjednávača Jána Figeľa veľmi praktický a veľmi konkrétny prínos pre ekonomicko-sociálny rozvoj Slovenska, prekonávanie nezamestnanosti a rozvoj vidieka.
Experti však už dlho upozorňujú, že peniaze, na ktoré budeme mať nárok, k nám nebudú plynúť automaticky, ale len na konkrétne projekty so zabezpečeným spolufinancovaním. Slovensko zatiaľ zaostáva vo využívaní aj oveľa nižších súm, ktoré únia ponúka z predvstupových fondov. Na niekoľkonásobne vyššie sumy po vstupe budeme musieť byť oveľa lepšie pripravení. Únia na to Slovensko aj vyzvala. „Znamená to lepšiu pripravenosť na projektovanie, realizáciu, monitorovanie a vyhodnocovanie (projektov),“ povedal Figeľ. Žiada si to podľa neho podporiť administratívne kapacity na viacerých ministerstvách, skvalitniť finančnú kontrolu, aby sa nevyskytli pochybnosti pri správe rozsiahlej európskej pomoci.
Na podporu menej vyspelých regiónov existujú v únii štrukturálne fondy a fond súdržnosti (kohézny fond). Nárok na pomoc zo štrukturálnych fondov majú všetky regióny, kde je hrubý domáci produkt na obyvateľa nižší ako 75 percent priemeru únie. Na Slovensku to bude celé územie okrem Bratislavy.
Pomoc z fondu súdržnosti patrí všetkým krajinám, ktorých HDP na obyvateľa nepresahuje 90 percent priemeru únie. Patrí medzi ne aj Slovensko. Peniaze sú určené najmä na veľké projekty v oblasti dopravy a životného prostredia. Časť peňazí získa Slovensko aj z programov INTERREG a EQUAL.
O konkrétnych sumách sa v týchto dňoch v Bruseli nerokovalo. Rozhodne sa o nich až na záver prístupových rokovaní na konci roka. Na regionálnu politiku únia dáva asi 32 percent svojho ročného rozpočtu. (mar, tasr)
Čerpať peniaze z fondov je problém aj pre iných
V rokoch 2005 a 2006 dostane Slovensko šancu čerpať finančnú pomoc 1,75 miliardy eur - na dopravnú infraštruktúru, životné prostredie a vzdelávanie. Komisár Európskej únie pre regionálny rozvoj Michel Barnier pripomenul aj problémy, ktoré máme - napríklad nerovnováhu nášho čerpania prostriedkov z fondu ISPA. „Väčšia časť sa z neho využíva na dopravné štruktúry ako na životné prostredie. Máte aj problémy v administratíve a koordinácii, ale to sú veci, ktoré existujú aj v členských štátoch únie.“ V súvislosti s nedávnou požiadavkou Slovenska financovať z fondu ISPA aj menšie, nielen stámiliónové projekty povedal: „Sme ochotní prijať aj malé projekty, pokiaľ budú zoskupené v jednom a tom istom programe. Mojou jedinou starosťou je, aby tie peniaze nezostali v Bruseli alebo aby neboli vrátené. Lebo aj to sa v únii občas stáva.“ (ru)