. Primitívne národy sa vždy tetovali, tetujú a tetovať sa budú - napríklad kmene Indiánov sa farbami a tvarom pomaľovania či tetovania odlišovali. A nevolili si k tomu žiadne znaky - stačili linky, čiary, bodky. Ostatným tak podávali informácie o vlastnom území, kmeni... Ani v Indii sa nevyhli tomu, čo dnes pompézne nazývame body art.
Používali naň henu, rastlinu, ktorej účinky na tele časom blednú a miznú. Ženy sa ňou zväčša zdobili pri náboženských sviatkoch, známe sú maľby na ruky, prsty, tvár v línii čakier, tak, aby linky nerušili tok energie. Takto pomaľovaní sú okrem Madonny vo videoklipe aj hinduistickí bôžikovia. Preslávené je japonské tetovanie, ktoré je viacfarebné a veľmi jemé. Každý odtieň farby má svoj význam a tiež každý motív. Príslušníci rôznych spoločenských vrstiev alebo rodinných klanov mali svoje špeciálne tetovania.
Raz dokonca Sherlock Holomes zaradil jedného z lumpov, s ktorými sa vo svojej praxi stretával veľmi často, podľa charakteristickej rodovej tetovačky na členku - bola to jemná rybka s ružovými šupinami. Väzňov začali tetovať Japonci. Odtiaľ si zvyk zobrali Európania. Podľa "kerky" sa mohli väzni spoznať - kto kde a za čo sedel. Neslávne tetovanie čísel využili na predlaktí aj v druhej svetovej vojne. Bohumil Hrabal v jednej zo svojich poviedok píše, že ako malý chlapec strašne túžil po lodičke vytetovanej na hrudi. A starí štamgasti v krčme ho zvalili na stôl a pri tetovaní sa strašne smiali. Keď prišiel domov, na hrudi sa mu skvela nádherná morská panna a on sa horko rozplakal.
Farby, henna, to všetko pomôže, ak chcete svoj imidž zmeniť, ale netúžite po nevratnom procese. A tak si namiesto morskej panny na hrudi už navždy a nikdy inak môžete vybrať jednu z možností body artu - body painting. Ozdobné maľovanie na telo bolo pôvodne doménou umelcov. Umelci, ktorí s radosťou siahali do histórie, etno štýlov, ornamentálnych vyznavačov sa s radosťou dotlki Umenia akcie, lebo pomaľované telo ťažko ostane stáť v galérii.
Body painting je zaujímavá skúsenosť. Ak by sa však malo stať vášňou, je obmedzené. Maľovanie na celé telo, striekanie tela farbou - airbrushing - zrejme vždy zostane len súčasťou performance, exhibícií, šou výtvarníkov alebo firiem, ktorí si maníkov zaplatia na pobavenie. V reáli má na bežné nosenie len malú šancu - môže byť výstrednosťou na večernú zábavu alebo na malú plochu tela s krátkou trvanlivosťou. "Viac ako o umelecký záber, hoci ten je tam tiež, ide o životný pocit, o ten okamih, kedy môžeme dosiahnuť, aby sa niekto na chvíľu odlíšil a zakaždým znova mal možnosť odlíšiť sa inak. Je to experiment," hovorí výtvarník Marek Wurfl, ktorý s kamarátom, tiež výtvarníkom, Tomášom Horváthom spolupracujú, či skôr sa tešia, ak niekto reflektuje na ich ponuku odlíšiť sa niečím radikálnejším ako je zmena účesu a menej radikálnejším ako napríklad piercing. "Dlho sme sa s tým len zabávali, dnes sa snažíme šesť a viachodinovú prácu erbrashingu - striekania na telo - zachytiť aj fotograficky." To je asi jediný výstup, ktorý ich práca ponúka. "Ide o nápad a to, čo s ním urobí realizácia," vysvetľuje Marek, ktorý sa s Tomášom zjednocuje v názore, že najlepšie sa body paiting robí v lete a vonku ako napríklad na techno párty, kde by záujem bol, ale "tam je to problematické, komerčné, pracuje sa v strese, na malej ploche spoteného tela. Robili sme pár go go dancerov, ale to je skôr bojové pomaľovanie, zatiaľ čo erbrash... je blišie k obrazu, umeniu." Skúsenosti majú aj so šou v rámci prezentácií a reklamné agentúry tiež začínajú body paiting využívať viac, stále však platí, že "ideálny stav by bol prejsť od nášho body paitingu pre vlastné potešenie k bežnému záujmu v realite, ktorá by vyšla od ľudí. V každej chvíli keď ma napadne, zmeniť povrch svojej pokožky a tiež hocikomu, kto chce. Aby našiel ten, komu sa to páči, odvahu a aj peniaze, prísť a nechať si to urobiť. To je naozaj ideálny, ale naozaj nereálny stav."
V reálnom stave si "objekty zháňame... no, rôzne," hovorí so smiechom. "Ako mužov nás viac baví maľovanie na ženské telo, ale nie je to pravidlo. Ideálne sú súmerné, konvenčne pekné a fotogenické typy, aj keď by možno bolo zaujímavé pracovať aj s anomáliami. Keď nás niekto zaujme, oslovíme ho aj na ulici. Ak aj súhlasí s body paitingom, nie je isté, že dá súhlas na fotenie a už vôbec nie na uverejnenie." Hoci majú prehľad o svetových trendoch, približovať sa k nim nemienia. "Nezaujíma ma komerčné maľovanie riflovej bundy na telo..." nemieni využiť možnosť dvojica, ktorá však svorne priznáva, že zábavka je to drahá. "Používame akrylové tuše, nie divadelné líčidlá, ktorými sa dá tiež dosiahnuť výsledok, ale nie porovnateľný. Líšidlá sú mastné, vytvárajú mejkap, zatiaľ čo akrylové farby vytvoria jemný zaujímavý povlak.
Zuzka Fialová na oslave 5. narodenín svojho syna. Neodolali nielen deti. No, šelma...
Tetovanie
Rýchlosťou 40-krát za sekundu sa tetovacia ihla vnára pol milimetra pod kožu. Ihla sa posúva po pokožke, na každom milimetri ju cítiť inak. Škrabe, štípe, bolí a bolí... Boom tetovania je na svojom vrchole. Okrem spolupatričnosti k skupinám, čoraz častejšie sa preň rozhodujú aj individuálne. Ťažko si predstaviť nepotetovaného harleyáka, ktorí radi volia obrázky, ktoré sú sami osebe gýčom, ale na tele sa vynímajú inak. Obľúbené a populárne je kerovanie japonských a čínskych znakov, no tu hrozí, že vás na ulici spozná nejaký člen japonskej mafie a zabije vás ako prašivého psa.
Tanečník a choreograf Fredy Aisyi tvrdí, že mu je "význam tetovania blízky, a navyše je v poslednom období tetovanie aj v móde. Tvorí súčasť môjho imidžu. Minulý rok som si dal na telo vytetovať niekoľko symbolov. Na jednej ruke mám verš v staroindickom jazyku, na druhom ramene zasa starý indický symbol, ktorý demonštruje vieru v Boha. Hruď mi zdobí duchovný symbol Om, ktorý znázorňuje najvyššiu božskú osobnosť."
Okrem toho, že má Sonia intímny piercing, ktorý sme ju nenútili pre nás nafotiť, má aj tetovanie, ktoré sme ju tiež nenútili nafotiť celé. Na tušenie však stačí aj časť. A vraj bolelo...
Jedna z tetovačiek na tele Sávu Popoviča.
Kto ešte?
Skôr ako po tom, kto ho má, sa pomaly oplatí pátrať, kto ho nemá. Zatiaľ, kto ho má - Mel C aj Mel B, Angelina Jolie, Pamela Andersonová má každé písmeno krstného mena svojho ex- na prstoch ruky. Po rozvode pretetovali T na M a z Tommy je Mommy, teda mama. Inšpiratívne. Robbie Williams, Brad Pitt a David Beckham si dal na
chrbát zvečniť meno svojho syna Brooklyna spoločne s 30-centimetrovou postavou strážneho anjela. Cher sa jej umenie na tele prestalo páčiť, a tak podstúpila bolestné laserové kúry na odstránenie viacerých tetovačiek.
piercing
Čo sa dá robiť, piercing je na ústupe, aspoň v porovnaní s tetovaním. To však neznamená, že by ho pozornosť úplne obchádzala. Ešte stále existuje početná komunita, pre ktorú sa prepichovanie tela nestalo iba chvíľkovou módnou vlnou, ale spôsobom života. Mladí tvrdia, že tá bolesť stojí za odlišnosť od normálu, že im dáva pocit voľnosti, že je to sexi. Jedni veria, že piercing narúša tok energií, druhí to popierajú. Z okolia známych ľudí vieme len toľko, že piercing nosila v pupku istý čas herečka Helena Krajčiová.
Elaine Davidsonová z Glasgowa na výstave Bodyshow v Londýne bola ešte v roku 1997 nielen objektom, ale aj dôvodom búrlivých diskusií, cez ktoré sa Fakulta ošetrovateľstva Britskej kráľovskej akadémie snažila vyvinúť tlak na vládu, aby začala s reguláciou piercingu. Výskum lekárov totiž poukázal na fakt, že až 95 percent rodinných lekárov malo u pacientov dočinenia so zdravotnými komplikáciami po bodypiercingu.
Nielen francúzska Agentúra transfúzie krvi odmieta prijať darcovskú krv od ľudí, ktorí si za posledných
šesť mesiacov dali robiť piercing. Pokrokové obmedzenie platí aj na Slovensku, kde na trasfúzkach neberú darcov, ktorí si dali v posledných 12 mesiacoch urobiť piercing alebo tetovanie.
extrémy
Piercing, to máte ozdoby, ktoré vidieť. Implantáty či bonmod a branding, to už je iná kategória. Ale tiež pochádza z USA.
Bodmod je skratka anglického výrazu Body Modification, ktorým sa pôvodne označovala skrášľovacia plastická chirurgia. Najčastejšou technikou je implantovať pod kožu kúsky kovov. Vkladajú sa v rôznych tvaroch a veľkostiach milimeter pod kožu, a tak vytvárajú reliéf. Najvyhovujúcejšie kovy sú chirurchická oceľ alebo titán, lebo ich organizmus najlepšie znáša. Hojenie je dlhotrvajúce a často s komplikáciami.
Branding je len pre tých, čo sa rozhodujú navždy. Tetovanie si ešte bolestne môžete dať odstrániť, branding nie. Vznikol ešte skôr, než prvé primitívne písmo, ale ďalej ako k africkým domorodcom sa dlho nedostal. V domorodých kmeňom bol výrazom vznešenosti. Až v 30. rokoch ho začali v Amerike používať na označenie trestancov, neskôr ho ako výraz príslušnosti prebrali trestanci. Ako všetko ostatné, dnes je aj módou. Branding je vypaľovanie znakov, kresieb či symbolov do kože. Je veľmi bolestivý a vyslovene sa neodporúča aplikovať na miesta slabín. Sterilizovaný skalpel z titánu alebo z chirurgickej ocele sa nahreje nad horákom s teplotou okolo 700°C a veselo sa vypaľuje... Až do fázy popálenininy tretieho stupňa. Asi si viete predstaviť, čo znamená hojenie...
Islandská speváčka Bjork sa v klipe k pesničke Pagan poetry objavila do pol pása nahá, ale to nebol dôvod, prečo režisér klipu divákov so slabšími náturami pred poslednými dvadsiatimi sekundami klipu varoval. Dôvodom bola záverečná sekvencia, ako sa pri piercingu prepichuje koža. ,,Tie piercingy sú na chrbte a nie je to žiadne sado-maso. Je to o láske ženy k mužovi, ale predsa..." hovorí režisér, ktorý prezdrajil, že si kvôli klipu nechala Bjork pod kožu bradaviek implantovať sedem perál. Aby zvýraznila svoju sexualitu.
Piercingová mánia vznikla v Amerike. V Západnej Európe je zatiaľ opiercingovaný "len" každý tretí tínedžer, na Slovensku je to zatiaľ len módna vlna. Na thajskom ostrove Pukhete sa stal piercing masovou zábavou počas 170 rokov trvajúcich vegetariánskych festivalov. Amatéri tu s chirurgickou precíznosťou na počesť deviatich čínskych bohov zaháňajú piercingom nešťastie. O skrášľovanie im po vegetariánskej askéze veľmi nejde, prepichujú si líca jazyk a iné časti tela ihlicami, šabľami či niekoľkometrové kopije. Nepohrdnú ani bonmodom a jeden z fanúšikov predpokladá, že ako prejav výraznejšieho skupinového odlíšenia čoskoro dospejú k amputáciám. Nuž, proti gustu žiaden dišputát.
Autor: Kata Račková, Denisa Vološčuková / Foto: TASR, Foto:ČTK, Foto:Vlado Wittgruber Foto:Desana Dudášová Foto:Denisa Vološčuková