Tzv. dohoda o uľahčení obchodu umožní vzájomné uznávanie rôznych certifikátov či technických skúšok na výrobky medzi SR a EÚ.
Za slovenskú stranu protokol parafoval predseda Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Dušan Podhorský. Protokol sa zatiaľ vzťahuje na päť sektorov: strojové zariadenia, elektromagnetická kompatibilita (EMC), elektrické zariadenia v nízkom rozsahu napätia (LVD), zariadenia používané do výbušného prostredia (ATEX) a osobné ochranné pomôcky.
"V týchto sektoroch bude na výrobky, ktoré prídu k nám s označením CE, platiť protokol o certifikácii, vystavený v inej krajine. Naše skúšobne sa zasa stanú notifikovanými orgánmi EÚ a ich certifikáty budú platiť v celej únii," vysvetlil význam protokolu PECA Podhorský.
Očakáva, že ratifikačný proces v slovenskom parlamente a 15 členských štátoch EÚ by sa mohol skončiť v máji budúceho roka, keď by PECA mohla vstúpiť do platnosti.
PECA je významným krokom k uľahčeniu obchodu, pretože predstavuje odstránenie technických prekážok vo vzájomnom obchode, ktoré umožní lepší vzájomný prístup na trh oboch strán.
Po nadobudnutí platnosti PECA budú môcť slovenskí podnikatelia v stanovených sektoroch uvádzať výrobky na trh SR aj trh EÚ na základe Vyhlásenia výrobcu o zhode a na základe označenia výrobku značkou CE všade tam, kde to harmonizovaná legislatíva pripúšťa.
V ostatných prípadoch budú môcť využiť služby slovenských skúšobní, ktoré budú zverejnené v úradnom vestníku Európskych spoločenstiev, a dostanú kódy, identifikujúce ich výstupy v celej Európe. Týchto skúšobní je v SR zatiaľ 47.
Protokol PECA umožní teda slovenským vývozcom skúšať a certifikovať svoje výrobky voči zosúladeným požiadavkám pred samotným vývozom a následne sa prístup na trh EÚ uskutoční bez akýchkoľvek ďalších požiadaviek na posudzovanie zhody.
"Uľahčí to vývoz do EÚ a zníži náklady našim výrobcom," uviedol Podhorský. Momentálne musia totiž slovenskí výrobcovia žiadať o certifikáciu v konkrétnej krajine, do ktorej chcú vyvážať, musia poskytnúť vzorku výrobku a kompletnú dokumentáciu.
Hoci parafovaný protokol PECA sa zatiaľ týka len piatich sektorov, ďalšie by mali podľa Podhorského nasledovať. Už prebieha záverečná etapa posudzovania harmonizácie legislatívy pri plynových spotrebičoch, chladničkách a mrazničkách, výťahoch či rádiotelekomunikačných koncových zariadeniach.
PECA sa zatiaľ uplatňuje s Českou republikou a Maďarskom, podpísaný bol 21.5.2002 s Litvou a Lotyšskom, parafovaný bol so Slovinskom.
* (spravodajca TASR Robert Sermek) nel
* * *