
Traficant odchádza z Kongresu. Chce sa tam však vrátiť. Kandidovať bude asi z väzenia. FOTO - REUTERS
Členovia snemovne amerického Kongresu vylúčili zo svojich radov demokratického kongresmana za štát Ohio Jamesa Traficanta. Šesťdesiatjedenročného kongresmana, ktorý je známy útočnými prejavmi, v apríli usvedčili z korupcie a vydierania. Po vylúčení mu hrozí sedem rokov väzenia.
V dejinách Ameriky ide iba o druhý podobný prípad. Pred dvadsiatimi rokmi vylúčila snemovňa kongresmana Michaela Meyersa. Ten prijal peniaze od agenta FBI, ktorý sa predstavil ako arabský šejk. Obliekol sa dokonca do galabije, na hlave mal kúfiu a prihovoril sa mu angličtinou s arabským prízvukom.
Prípad Jamesa Traficanta je však ojedinelý. Ani nie tak činom, lebo podobných zaváhaní sa v minulosti dopustili aj ďalší politici, ale v tom, že pri prvom podozrení neodstúpil z postu. V Amerike sa zaužívala tradícia, že keď sa už politik do niečoho namočí, okamžite vyprázdni priestor.
Traficant sa však postavil čelom k múru a napriek vážnym podozreniam a obvineniam z podplácania a korupcie bojoval o svoje miesto doslova do roztrhania tela. „Radšej pôjdem do väzenia, ako by som odstúpil a priznal niečo, čo som neurobil,“ kričal zvýšeným hlasom v takmer trojhodinovom vystúpení na pôde snemovne.
Až do poslednej chvíle však nedokázal vysvetliť, odkiaľ vzal kopu peňazí na rozvoj farmy v Ohiu a kúpu drahého člna. Plat bežného kongresmana je niečo vyše stotisíc dolárov ročne. Zistilo sa, že Traficant prijal 163-tisíc dolárov od ľudí spojených s podsvetím za sľub, že im pomôže vo „vytváraní pracovných možností“.
Kongresman všetko otočil proti vláde a zvlášť proti bývalej ministerke spravodlivosti Janet Renovej, ktorá mu šla po krku. Tvrdil, že sa „iba pokúšal vytvoriť pracovné príležitosti pre mnoho ľudí, ktorí nemali prácu a chceli pracovať“.
Traficant sa staval do pózy obyčajného muža z ľudu. Ako syn vodiča nákladiaka o sebe neustále vravel, že má hlboké sociálne cítenie a že chce pomôcť menej úspešným Američanom. Aby sa im vyrovnal, chodil oblečený v lacných oblekoch z polyesteru.
Ani „sociálne reči“ a ani chatrné oblečenie mu však pri konečnom hlasovaní v snemovni nepomohli. Jeho kolega z demokratickej strany, kongresman Gene Green z Texasu v diskusii rezolútne vyhlásil: „Správanie Traficanta je odporné a protiprávne. Stali sme sa členmi Kongresu pre blaho verejnosti, a nie preto, aby sme z našich pozícií vyťažili osobný zisk.“
MICHAL HAVRAN