
Zajatci na Guantáname: americkí spojenci boli šokovaní, že ich držia so zviazanými nohami a rukami, že žijú v klietkach a často s prelepenými ústami a očami. FOTO - ČTK/AP
Americký boj proti medzinárodným dohodám pokračuje. Spojené štáty však včera zažili muky: v OSN sa im nepodarilo zablokovať dodatkový protokol proti mučeniu. Ten by mal umožniť kontroly vo väzniciach na celom svete. Bushova administratíva však tvrdí, že je to proti americkej ústave. Obáva sa aj kontrol na Guantáname, kde držia v zajatí bojovníkov al-Káidy a Talibanu.
Amerika sa do poslednej chvíle pokúšala plán OSN zablokovať. Chcela, aby Valné zhromaždenie pripravilo nový protokol, ktorý by jej vyhovoval lepšie. Včerajšok však nebol jej víťazným dňom.
O pôvodnom protokole tak rozhodne Valné zhromaždenie a vzápätí ho ešte musí ratifikovať najmenej dvadsať krajín.
Už teraz je však viac-menej jasné, že Bushova administratíva medzinárodné kontroly do svojich väzníc nepustí. Protokol bude totiž viazať len tie krajiny, ktoré k nemu pristúpia.
Washington celkom otvorene priznáva, že sa mu plán nepáči kvôli zajatcom na Guantáname. Väzni z Afganistanu tam žijú v neľudských podmienkach a organizácie monitorujúce dodržiavanie ľudských práv za to Washington od začiatku kritizujú.
Okrem toho je problém aj v ústave. Biely dom tvrdí, že medzinárodné kontroly v amerických väzniciach by boli proti základnému zákonu Ameriky. Nerešpektovali by totiž právo jednotlivých štátov rozhodovať o svojich väzňoch. Trestný poriadok majú v rukách štáty, teraz by ho nabúrali inšpektori, o ktorých by rozhodol federálny Washington.
Experti upozorňujú, že dodatkový protokol nie je namierený proti Spojeným štátom. Zoznam krajín, kde sa vo väzeniach mučí, je veľmi dlhý a Amerika zďaleka nie je na jeho vrchu. Amerika je okrem toho najdôležitejším prispievateľom na pomoc OSN obetiam mučenia.
Prečo to Američania vlastne robia? Pýtajú sa aktivisti za ľudské práva. „Ak by sa im podarilo poslať protokol na ďalšie prerokovanie, nahrali by vlastne do kariet krajinám ako Kuba alebo Irán, ktoré chcú zablokovať akúkoľvek medzinárodnú kontrolu dodržiavania ľudských práv,“ vyhlásila organizácia Humans Rights Watch. Na americkej strane včera skutočne stáli krajiny, ktoré dlhodobo kritizuje: Kuba, Líbya, Sudán, Čína.
Americké nie však mnohí chápu ako pokračovanie bitky proti medzinárodným dohodám. Nejde o plochý odpor proti nejakému paragrafu. Po dvoch rokoch Bushovej vlády je jasné, že ide o ideológiu. Bushova Amerika je presvedčená, že medzinárodné zmluvy zasahujú do jej suverenity.
A v tom sa rozchádza hlavne so svojimi európskymi spojencami. Washington proti nim ide od nástupu Georgea Busha v mnohých oblastiach. Najskôr potopil dohodu z Kjóta o globálnom otepľovaní, teraz nechce pristúpiť k medzinárodnému trestnému tribunálu a najradšej by zablokoval aj protokol o mučení.
MATÚŠ KOSTOLNÝ