Priepasť medzi Bratislavou či slovenským priemerom a východom Slovenska dokumentujú všetky hlavné ekonomické ukazovateľe. Prešovský a Košický kraj vykazujú dlhodobo najvyššiu mieru nezamestnanosti, ale nízky podiel priamych zahraničných investícií či podiel hrubého domáceho produktu (HDP) na obyvateľa.
Ekonómovia v tejto súvislosti hovoria o začarovanom kruhu. Čím menej investícií, tým vyššia nezamestnanosť. Vysoký počet nezamestnaných znižuje životnú úroveň obyvateľstva. S jej poklesom padá aj kúpyschopný dopyt, čo zasa nemotivuje podniky zvyšovať výrobu a tým aj zamestnanosť.
Na začiatku začarovaného kruhu stoja investície. V tomto ukazovateli sú Prešov aj Košice stále ďaleko za Bratislavou, hoci v posledných dvoch rokoch badať oživenie najmä v Košiciach.
Okrem problémov charakteristických pre celé Slovensko príchod zahraničných investorov brzdia aj špecifické bariéry – najnižšia vzdelanostná úroveň a najslabšia infraštruktúra.
Jedným z najdôležitejších ukazovateľov – podiel tvorby HDP na jedného obyvateľa predstavuje na východnom Slovensku len 39 percent z priemeru Európskej únie. Tento parameter za celé Slovensko dosahuje 49 percent a za Bratislavu dokonca 99 percent.
Adekvátna produkčnej schopnosti krajov je životná úroveň ich obyvateľov. Priemerné mzdy na východe Slovenska sú dlhodobo pod celoštátnym priemerom a Prešovský kraj je stabilne na konci rebríčka. Podobne vybavenosť domácností modernými zariadeniami je podstatne slabšia na východe ako v Bratislave či v rámci celého Slovenska. (jj)