o programu OSN.
Voľby za účasti viacerých politických strán sa konajú v 140 z takmer 200 krajín sveta. Neznamená to však, že sú úplne demokratické. Iba 82 krajín je plne demokratických - zaručujú ľudské práva, slobodu tlače a majú nezávislé súdnictvo. 106 krajín ešte stále obmedzuje občianske a politické slobody.
Nie všetkým krajinám, ktoré sa po páde totalitných režimov vydali na cestu k demokracii, sa k nej aj podarilo dôjsť. Správa hovorí, že z 81 krajín, ktoré sa na túto cestu vydali koncom 20. storočia, sa k úplne fungujúcim demokraciám dopracovalo iba 47. Niekoľké sa odvtedy vrátili k autoritatívnemu systému.
V štátoch bývalého Sovietskeho zväzu pri zmene režimu narástli nerovnosti - Ruská federácia a Ukrajina klesli za posledné desaťročie v rebríčku ľudského rozvoja až o 20 priečok, Moldavsko a Tadžikistan dokonca až o 30 miest. Rumunsko a Bulharsko sú na rovnakej úrovni, na akej boli v roku 1990. „Vo všetkých týchto prípadoch môžeme nájsť súvislosť s typom vlády. Čím je krajina demokratickejšia, tým ľahšie sa môže s problémami, ktoré sprevádzajú transformáciu, vyrovnávať,“ povedal Ivanov.